يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 780393
 بازدید امروز : 99
 کل بازدید : 1922661
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.9998
ساعت
اخبار > مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)

عصر روز شنبه ١٧ خرداد ماه سال جاری به مناسبت بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگزار فقید جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) مراسم رسمی نشست علمي و فرهنگی و دینی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در تیرانا و نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی برگزار گردید.
این مراسم در محل سالن کنفرانس هتل بین المللی "تیرانا" در تیرانا پایتخت آلبانی با حضور شخصیتهای برجسته دینی و فرهنگی و نیز آقای عبد المجید مظفری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و آقای عباس عزیزی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران و ایرانیان مقیم برگزار گردید.
مراسم با اجرای سرود ملی دو کشور ج.ا.ایران و آلبانی توسط گروه دخترانه کالج ایرانی " سعدی" در آلبانی و سپس با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید. در این مراسم شخصیتهای دینی چون درویش مکائیل اونیا  به نمایندگی از مرکز جهانی بکتاشیه، شیخ حسین هرموا  به نمایندگی طریقت خلوتیه، شیخ کمال الدین رکا  رهبر طریقت رفاعیه، دکتر بویار خرسانی  رهبر طریقت قادریه، شیخ ولنت مریا  نماینده بنیاد قرآن در آلبانی، دکتر بدری بولوکو  رئیس انجمن دوستی آلبانی و ایران و خانم صبریه فیضا  . سفیر محترم ج.ا.ایران به ایراد سخنرانی پرداختند.
درویش مکائیل اونیا  به نمایندگی از مرکز جهانی بکتاشیه در سخنرانی خودبه ویژگی های عرفانی امام خمینی اشاره نمود و گفت عرفان امام خدا گرایی محض بود و خداوند محبوب مطلق است و عارف در جستجوی بهشت نعیم نیست بلکه بهشت ذات را هدف قرار داده است. روح الهی – توحیدی و روحیه معنوی – عرفانی امام در حدوث و بقای انقلاب اسلامی تاثیر کامل داشته و گفتمان حاکم بر آن شده است. مسئله مهم از دیدگاه امام، ترابط و تعامل عرفان و انقلاب اسلامی است تا نشان دهد که عرفان امام خمینی نقش بنیادین از حیث معرفت شناختی – جامعه شناختی در آن داشته و قرائت امام از عرفان، قرائتی جامع و کامل، جهادی – حماسی و عدالت خواهانه است.
شیخ کمالدین رکا، رهبر طریقت رفاعیه اظهار داشت که امام خمینی تاکید ویژه بر وحدت امت اسلامی داشتند که مهمترین پیام آن بزرگوار بوده است. امام خمینی مرجع اسلام راستین محمدی (ص) بوده است.
شیخ حسین هرموا به نمایندگی از طریقت خلوتیه آلبانی، رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) را قهرمان بزرگ دین اسلام، عالم، رهبر دینی و احیا گر دین اسلام را دانست.
دکتر بویار علی خراسانی، رهبر طریقت قادریه آلبانی اظهار داشت که امام خمینی کبیر (ره) تمام عمر خود را وقف احیا دین مبین اسلام و آرمان های این دین از جمله برابری، رفاه و صلح نمود. کلام معروف حضرت امام این بود که ثروت امت اسلامی قرآن و اهل بیت (ع) عصمت و طهارت می باشند.
دکتر بدری بولوکو، رئیس انجمن دوستی ایران و آلبانی اشاره داشتند که حضرت امام خمینی (ره) عالم بزرگ مسلمان معاصر بود که به سیره قرآن و حضرت محمد (ص) عمل نمود و عالمی از وارثان انبای الهی می باشد.
شیخ ولنت مریا به نمایندگی از بنیاد ایرانی قرآن در تیرانا به تفسیر قرآن کریم از دیدگاه امام خمینی (ره) پرداخت. در ادامه وی گفت اکثر مردم، امام خمینی را به عنوان سیاستمدار و رهبر انقلاب اسلامی می شناسند در حالی که وی چهره چند بعدی می باشد.
خانم صابریه فیضا اشاره به جایگاه زن مسلمان از دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) نمود و بر اهمیت تربیت نسل جوان توسط مادر تاکید نمود.
آقای مظفری، سفیر محترم ج.ا.ایران در تیرانا ضمن خوش آمد گویی به میهمانان، در خصوص بزرگداشت این روز و مقام و جایگاه امام خمینی (ره) در ایران و جهان سخنانی ایراد نمودند. جناب آقای مظفری سخنان خود را با جمله ای از مقام معظم رهبری، حضرت آیت ا... خامنه ای آغاز نمود که علت اشتیاق و کنجکاوی روز افزون ملتها به شناخت پدیده پر قدرت و رو به پیشرفت ج.ا.ایران بر دو پایه اصلی مکتب امام خمینی یعنی شریعت اسلامی و مردم سالاری برخاسته از این شریعت استوار است. ملت و مسئولان کشور به این راه کار سیاسی – مدنی وفادار ماندند و نتیجه آن اقتدار و پیشرفت مستمر ایران علی رغم 35 سال هجوم همه جانبه نظامی، سیاسی، تبلیغاتی و تحریم های بی سابقه دشمنان انقلاب اسلامی بوده است. اکنون ملت ها و نسل جوان و فرهیخته جهان اسلام، پیشرفتهای ملت ایران در عرصه های هوا فضا را می بینند، حضور ایران در میان ده کشور پیشرفته در بسیاری از دانشهای نوپدید را نظاره می کنند و شتاب علمی 13 برابری کشور را نسبت به میانگین جهانی نظاره گرند. امام خمینی (ره) یک رهبر وحدت گرا در جهان اسلام بود. او به همه مسلمانان عالم تاکید می کرد که متحد باشید و دست به دست هم بدهید و نباید یکدیگر را تکفیر کنید. به اعتقاد ج.ا.ایران افراط گرایی، فرقه گرایی و خشونت با اسلام سازگاری ندارد.

طی این مراسم گروه دختر انه کالج " سعدی" چند سرود در شان حضرت امام خمینی (ره) اجرا نمود. نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران به حاضرین این مراسم کتاب و DVD  در باره زندگانی بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) توزیع نمود.
در پایان این مراسم از حاضرین پذیرایی به عمل آمد
لازم به ذکر است که در رابطه با بزرگداشت ایام ارتحال حضرت امام(ره)، مقاله ای پیرامون زندگی آن بزرگوار در مجله علمی فرهنگی " پرلا"  منتشر خواهد شد.


٠٩:٥٨ - 1393/03/19    /    شماره : ٦١٤٣٢١    /    تعداد نمایش : ٢٩٠١