يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 721447
 بازدید امروز : 284
 کل بازدید : 1767320
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 1.3438
ساعت
اخبار > سمینار پیام های امام علی (ع) در میان بکتاشیان آلبانی


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار پیام های امام علی (ع) در میان بکتاشیان آلبانی

روز شنبه 6 اردیبهشت ماه سال جاری مرکز جهانی بکتاشیه مراسم با شکوه " پیام های امام علی (ع) در میان بکتاشیان آلبانی" را در شهر الباسان  آلبانی برگزار کرد.
در این مراسم حاجی بابا ادموندبراهیمای ، رهبر جهانی بکتاشیه، آقای عزیزی رایزن فرهنگی کشورمان در آلبانی، آقای زمان پور، نماینده سفارت ج.ا.ایران در تیرانا، بابا صادق ایبرو ، متولی تکایایبکتاشیهشهراهایولورا و ساراندا آلبانی، بابافائق سلمانی  متولی تکیه بکتاشیهالباسانو جیروکاسترا، بابا مومن لامای  از تکیه بکتاشیه شهر جاکواکوزوو، حاجی آگیمدوکا  مفتی شهر الباسان، پدر جرج تربیتسکا ، کشیش مسیحی های ارتودکسالباسان، دون امیلیووالنته ، نماینده کلیسای کاتولیک شهر الباسان، آلبانی و عده ای زیادی از روشنفکران، اساتید و مومنان بکتاشیه از شهرهای مختلف آلبانی و کشورهای همجوار حضور داشتند.
مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید.
 
حاجی بابا ادموندبراهیمای، رهبر جهانی بکتاشیه در سخنان خود عدالت حضرت امام علی (ع) را ستود. وی اشاره کرد که روحانیون بکتاشی از جمله بابا شریف، متولی فقید تکیه بکتاشیهالباسان مروج تعلیمات ارزشمند معنوی حضرت امام علی (ع) بوده اند.
سپس آقای آگیمدوکا مفتی شهر الباسان در سخنرانی خود ضمن تشکر و قدر دانی از مرکز جهانی بکتاشیه بابت برگزاری این مراسم به نام امام علی (ع) که برای دومین بار ظرف کمتر از یک سال در شهر الباسان برگزار می شود، امام علی (ع) را نماد اشتراک تمامی مسلمانان دانست و گفت که بکتاشی ها همیشه جزو جامعه اسلامی آلبانی بوده و سابقه همزیستی و همکاری بسیار خوبی داشته ایم. همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان همه ادیان در آلبانی قابل رویت و تحسین می باشد. ما باید حس تولارنس و همزیستی مسالمت آمیز را حفظ کنیم و همکاری خود را بر اساس اشتراکات متمرکز نماییم.
 
سخنران بعدی بابا فائق سلمانی، بابای تکیه شهر الباسان در باره ابعاد معنوی و انسانی امام علی (ع) صحبت کرد. وی عشق و محبت بکتاشی ها به اهل بیت رسول اکرم(ص) را بیان نمود و اظهار داشت که وارث حضرت پیامبر (ص) حضرت امام علی (ع) بود و حق آن حضرت بعداز رحلت نبی اکرم(ص) ضایع شد. در ادامه بابا فائق تاکید داشت که بارها حضرت پیامبر تاکید فرمود که حق با علی (ع) است. وی اشاره به فاجعه کربلا و شهادت حضرت امام حسین (ع) به همراه 72 تن از یارانش بوسیله سپاه یزید لعنت الله علیه گفت که قبیله بنی سفیان از دشمنان سرسخت اهل بیت (ع) بوده و یزید مجرم بوده و جای او در جهنم است و امام حسین (ع) با حرکت خویش برای دفاع از حق اهل بیت (ع) و اسلام قیام نمود.
   
در ادامه کشیش اردتکسهای مسیحی شهر الباسان جرج تربیتسکا اظهار داشت که بسیار خرسندم که امروز در مراسمی حضور دارم که در باره امام علیعلیه سلام این مرد بزرگ و رهبر معنوی بکتاشی ها صحبت می شود. وظیفه می دانیم که بزرگ مردان دینی را با همدیگر گرامی بداریم. همیشه می بایستی چنین پیشوایان معنوی را با احترام و فروتنی یاد نماییم. ما باید وحدت و همزیستی مسالمت آمیز را حفظ نماییم زیرا این یک خصلت الهی است و ما روحانیون آلبانی این نکته را باید بیشتر رعایت نماییم زیرا مومنان همه ادیان و مذاهب در کشور ما آلبانیایی هستند و ما قوم واحدی با ادیان مختلف هستیم.
  سپس سخن به آقای زمانپور، نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلبانی رسید که توسط مجری برنامه به عنوان نماینده سرزمین قدس رضوی (ع) و نیشابور که زادگاه حاج بکتاش ولی پیر طریقت بکتاشیه می باشد، که نشانه علاقمندی بکتاشی ها به امام رضا (ع) می باشد، اعلام نمود. آقای زمان پور در سخنان خود از رهبری جهانی بکتاشیه  و همه دست اندرکاران این مراسم که به یاد امیر المومنان علی (ع) می باشد، تشکر و قدردانی نمود. آقای زمان پور از حاضرین خواست که پیرو و شیعه شایسته حضرت امام علی (ع) باشند.
دون امیلیووالنته شهروند ایتالیا و نماینده کلیسای کاتولیک شهر الباسان در سخنرانی خود بر اهمیت علم تاکید کرد و گفت که آن چیز که امروز بیش از هر چیز اهمیت دارد یاد گیری علم می باشد. وی آدم های را که ثروتمند هستند اما بی سواد هستند بندگان شایسته خدا ندانست. در ادامه ایشان دو روایت از امام علی (ع) ذکر کرد و گفت امام علی (ع) به زیبایی معنوی و انسانهای دانشمند بسیار اهمیت قائل بود. امام علی (ع) فرموده، علم پنهان فایده ندارد بلکه علمی که برای استفاده عموم اشکار می شود، سودمند است.
 در بخش دیگر برنامه که بخش علمی بود سخنرانی هایی با عنوان " امام علی (ع)، محبت معنوی پیروان بکتاشیه" بابا صادق ایبرو، " حکمت از دیدگاه امام علی (ع)" استادیار خانم بلریناحریزای ، و "بابا شریف، عمر خود را فدای خداوند نمود"، استاد دکتر شکری حوسی ، " شناخت امام علی (ع) از طریق بابا شریف" درویش آدمیر سلمانی  و " امام علی (ع)، در آموزه های باباهایبکتاشیه" استاد آگیمزکا ، ارائه گردید.
در پایان این مراسم با شکوه که به صورت زنده توسط شبکه های تلویزیونی محلی پخش می شد از حاضرین بانهار پذیرایی به عمل آمد.
لازم به ذکر است در این مراسم  کتاب" کلمات مقدس" پیرامون زندگانی بابا شریف و زحمات وی در ترویج مکتب اهل بیت (ع) و محبت برای حضرت امام علی (ع) در میان پیروان بکتاشیه در شهر الباسان از انتشارات مرکز جهانی بکتاشیه همراه با یک بروشور برای معرفی آن حضرت با عنوان " پیامهای گرانبها ازامام علی (ع) " توزیع گردید.


٢٠:٢٣ - 1393/02/09    /    شماره : ٦١٣١٤٧    /    تعداد نمایش : ٨٤٢