دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 797556
 بازدید امروز : 519
 کل بازدید : 1965570
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.3594
ساعت
اخبار > سمپوزیوم «بکتاشیزم میان سنت و چالش های عصر حاضر» برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

سمپوزیوم «بکتاشیزم میان سنت و چالش های عصر حاضر» برگزار شد.

روز شنبه 2 مارس 2013 برابر با 12 اسفند ماه سال جاری، مرکز جهانی بکاشیه در محل هتل بین المللی تیرانا سمپوزیومی با عنوان "بکتاشیزم میان سنت و چالش های عصر حاضر" را برگزار کرد. مراسم با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز گردید.
در این مراسم آقای آلدو بومچی، وزیر جهانگردی، فرهنگ، جوانان و ورزش آلبانی، رهبر جهانی بکتاشیه حاجی بابا ادموند ابراهیمای، رئیس جامعه مسلمانان آلبانی حاجی سلیم موچا، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی آقای عباس عزیزی، نماینده سفارت ج.ا.ایران در تیرانا آقای فهیما، رئیس بنیاد  ایرانی " رومی" در تیرانا آقای قلی زاده، نماینده جامعه ارتدکسها، رئیس مسیحی های کاتولیک آلبانی اسقف اعظم روک میردیتا،رئیس کمیته دولتی ادیان آلبانی آقای راسیم حسنای، نماینده اتحادیه اروپا در امور دینی و تعداد زیادی از روشنفکران، فرهیختگان، و مومنان از کشورهای آلبانی ، کوزوو ، مونته نگرو، کرواسی، ترکیه، ایتالیا، سویس، مقدونیه، فرانسه و غیره حضور داشتند.
در سخنان خود وزیر فرهنگ آلبانی آقای آلدو بومچی گفت: ریشه های بکتاشیه در عمق تاریخ آلبانی یافت می شوند، سهم بکتاشی ها در همزیستی مسالمت آمیز دینی و رنسانس ملی با شخصیت های همچون برادران فراشری منحصر به فرد است.
سپس رهبر جهانی بکتاشیه حاجی بابا موندی در سخنان خود گفت که همیشه سنت بکتاشی همزیستی مسالمت آمیز و تعامل با دیگر ادیان الهی بوده است و این سنت در آینده هم حفظ خواهد شد. وطن دوستی سنت نمادین بکتاشیه می باشد و این دلیل اصلی گرایش ملیون ها پیرو به بکتاشیه می باشد.
سخنران بعدی رئیس جامعه مسلمانان آلبانی حاجی سلیم موچا روابط حسنه جامعه مسلمانان آلبانی را با مرکز جهانی بکتاشیه ستود و یاد آور شد که مسلمانان در شرایط حاضر می بایستی وحدت خود را حفظ کنند و اجازه ایجاد تفرقه ندهد زیرا دشمنان اسلام برای رسیدن به این هدف نقشه های زیادی کشیده اند.
سپس سخن به نماینده موسسه بین المللی " آزادی دینی" خانم ویتسکه اهل کشور هلند رسید که در سخنان خود تلاش های این موسسه در حمایت از بکتاشیه  و تعریف آن در نزد ارگان های اروپایی و سازمان ملل  تاکید داشتند. 
رئیس مسیحی های کاتولیک آلبانی اسقف اعظم روک میردیتا در سخنان خود روابط میان ادیان در آلبانی بسیار دوستانه تلقی کرد و این امر به دلیل تاریخ هر ملت شامل میراث دینی می باشد و در کشور ما بافت سنت های ادیان گوناگون بوده ولی پیروان این ادیان الهی از یک ملت واحدی بوده و همیشه خواهان حفظ وحدت بوده است و به این هدف دست یافته و از آن به عنوان گرانبها ترین موضوع حفاظت می نماید. بکتاشیزم هم در این راستا نقش بسیار مهمی داشته است زیرا شعار اصلی بابا ها و بکتاشی ها محبت به وطن بوده است.
سپس در بخش دوم این سمپوزیوم که بخش سخنرانی های علمی بود محققان زیادی از  کشورهای مختلف از جمله دکتر عثمان اگری از کشور ترکیه، دکتر خانم ناتلی کلر از کشور فرانسه، بابا مومن لامای از جامعه بکتاشیه کوزوو، دکتر جووانی تسیمبولو از کشور ایتالیا، آقای لقمن خلیلی از کشور کرواسی، آقای دشنیم حبیبی از کشور سویس و آقای آربن سولیمانی از جامعه بکتاشیه مقدونیه پیرامون مسائل مختلف بکتاشیه و حاج بکتاش ولی اشاره کردند.
در این مراسم همچنین کتاب " کوه الهی" اختصاص به رهبر فقید بکتاشیه حاجی بابا رشاد باردی که در آن شخصیت های مختلف سیاسی، دینی، فرهنکی و غیره که بابا رشاد را از نزدیک می شناختند خاطرات خود را نوشتند. در میان این شخصیت ها در این کتاب خاطره آقای رضا کرمی  رایزن فرهنگی سابق ج.ا.ایران در آلبانی که روابط بسیار دوستانه و معنوی داشتند،  به همراه عکس عطای لوح افتخار مرکز جهانی بکتاشیه نیز مندرج گردیده است.


١٦:٣٨ - 1392/01/03    /    شماره : ٥٩٦٣١٨    /    تعداد نمایش : ١٢٣٩