جمعه ١٣ تير ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 771101
 بازدید امروز : 403
 کل بازدید : 1896219
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.5313
ساعت
اخبار > برگزاری مراسم «نقش روحانیون بکتاشی در استقلال آلبانی»


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم «نقش روحانیون بکتاشی در استقلال آلبانی»

روز شنبه 20 آبان سال جاری مرکز جهانی بکتاشیه در شهر جیروکاسترا واقع در جنوب آلبانی، در استانه صدمین سالگرد استقلال این کشور، مراسمی با عنوان " نقش روحانیون بکتاشی در استقلال آلبانی بر گزار کرد.

در این مراسم بابا موندی رهبر جهانی بکتاشیه، بابا صادق متولی تکیه بکتاشیه شهر جیروکاسترا، عزیزی رایزن فرهنگی کشور مان در آلبانی، نماینده کمیته دولتی ادیان آلبانی، معاون استاندار جیروکاسترا، رئیس موسسه تاریخ آلبانی آقای بچیر متا، استاد محرم دژگیو، مفتی شهر جیروکاسترا و تعداد زیادی از بکتاشیون شهر جیروکاسترا حضور داشتند. مراسم با قرائت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز گردید. سپس بابا موندی رهبر جهانی بکتاشیه در سخنرانی تشریفاتی خود ضمن مهم خواندن نقش روحانیون بکتاشی در روند استقلال آلبانی به بیان مبانی فکری بکتاشیه از جمله نماز، روزه، زکات ، حج و جهاد اشاره کردند. سپس معاون استاندار جیروکاسترا در سخنرانی خود تاکید کرد که من با کلمه " بسم الله" سخنم را آغاز می نمایم. این کلمه که پدر بزرگم که یک بکتاشی وارسته بود به من یاد داد ولی متاسفانه در زمان کمونیسم دیگر این کلمه در مدارس من نشنیده ام ولی من آن را حفظ کرده بودم و این کار روحانیون بکتاشی بوده که توانستند هم در استقلال آلبانی نقش مهمی ایفا نمایند و هم در حفظ دین در آن دوران ممنوعیت موفق باشند.
سخنران بعدی که مفتی شهر جیروکاسترا بود به نقش مهم روحانیون مسلمان  این کشور که در روند استقلال آلبانی دست به دست هم دادند.
سپس بابا صادق در سخنرانی خود تاکید کردند که روحانیون بکتاشی در آلبانی بر اساس حدیث نبی اکرم(ص) که محبت وطن از ایمان است عمل کردند و با تمام وجود خودشان در استقلال آلبانی تلاش کردند.
سپس اساتید و محققان علمی آقایان بچیر متا، محرم دژگیو و تحلیلگر خانم بلرینا حریزای به تحلیل نقش روحانیون بکتاشی در روند استقلال این کشور سخن گفتند.
در این مراسم برای حاضرین کتابهایی با عنوان " محب محمد علی " و " ولایت نامه حاج بکتاش ولی" توضیح گردید.   همچنین این مراسم به صورت زنده توسط شبکه های تلویزوینی محلی پخش شد.


١٨:٥٤ - 1392/01/01    /    شماره : ٥٩٦٢٧٥    /    تعداد نمایش : ٩١٦