جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 782594
 بازدید امروز : 426
 کل بازدید : 1927205
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.2812
ساعت
اخبار > نشست علمی و دانشگاهی ایران شناسی در شهر دروس کشور آلبانی برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی و دانشگاهی ایران شناسی

نشست علمی و دانشگاهی ایران شناسی در شهر دروس کشور آلبانی برگزار شد.

نشست علمي و فرهنگي با عنوان " ایرانشناسی در آلباني" در قالب برنامه ها و فعالیت‌های دسته بندی شده زیر در تاريخ ۲۵/1۱/۹۰ در محل سالن كنفرانس تئاتر "الکساندر مویسیو" شهر دورس برگزار گرديد.

الف) برنامه اصلي نشست علمی و فرهنگی ایرانشناسی در آلبانی
مراسم نشست علمي و فرهنگي با عنوان " ایرانشناسی در آلباني" در راستاي تقويت و تحكيم روابط و مناسبات فرهنگي دو كشور ايران و آلباني، در سطح عالي و با حضور چشمگير انديشمندان و صاحبنظران علمي و فرهنگي آلباني و استقبال گسترده رسانه هاي خبري در تاريخ ۲۵/1۱/۹۰ در محل سالن كنفرانس تئاتر "الکساندر مویسیو" شهر دورس برگزار گرديد. در این نشست به مناسبت تجدید چاپ كتاب "نسیم شرق" با هدف معرفي شخصيتهای شعر معاصر ایرانی از دو شاعر بزرگ چون سهراب سپهری و طاهره صفارزاده كه داراي شهرت جهاني هم هستند، تجلیل گردید. 
اين نشست بزرگ که با همكاري و مشاركت کتابخانه عمومی شهر دورس و شهرداری این شهر و با حضور مدیر  فرهنگ و جهانگردی شهر دورس جناب آقای دوریم هوشی، آقاي علی عمویی سفير محترم جمهوري اسلامي ايران و آقاي عباس عزیزی نماينده فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و رییس بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی، پروفسور دكتر امیل لافه عضو آکادمی علوم آلبانی و هیئت تحریریه فصلنامه علمی و فرهنگی "پرلا" و نیز تعداد زيادي از شخصيت هاي علمي، فرهنگي و سياسي شهر دورس، راس ساعت ده و سی دقیقه صبح در محل سالن كنفرانس تئاتر "الکساندر مویسیو" كار خود را آغاز نمود.
در اين نشست كه با استقبال گسترده محققين و پژوهشگران و شخصيت هاي علمي و فرهنگي شهر دورس مواجه گرديد، تعداد 6 عنوان مقاله و سخنراني علمي در خصوص ایران و شاعران ایرانی خصوصاً شاعران گرانمايه و معاصر ايراني سهراب سپهری و طاهره صفارزاده و خصوصیات شعر ایرانی ارائه گردید. 
همچنین در این نشست علمی و فرهنگی کتابخانه عمومی شهر دورس نمایی زیبا از این شهر دریایی و فرهنگی را به سفیر محترم ج.ا.ایران جناب آقای علی عمویی اهدا نمودند. متقابلاً هدیه رایزانی فرهنگی ج.ا. ایران  به کتابخانه این شهر توسط سفیر محترم اهدا شد. 
 
ب) مراسم شعر خوانی در نشست علمی و فرهنگی ایرانشناسی در آلبانی
ارتباط و آشنايي مردم آلباني به اشعار ایرانی به قرن هاي پيش باز مي گردد، وجود نسخ خطي ديوان هاي حافظ و سعدی و مولانا و شاهنامه فردوسی در اسناد و آرشيو ملي آلباني مويد همين مطلب است. از طرف دیگر ارائه بخشهایی از شعر نوین ایرانی در این کشور موجب استقبال مردم فرهنگدوست و عدم انقطاع شعر کلاسیک از زمان حاضراست. ترجمه شيواي اشعار سهراب سپهری و طاهره صفارزاده به زبان آلبانيايي توسط مترجم و منتقد ادبي بزرگ آلباني پروفسور پریکلی یورگونی، بار ديگر در عرصه فرهنگ و ادبيات آلباني تجلي ديگري يافت. بنياد فرهنگي سعدي شيرازي با توجه به علاقمندی مردم فرهنگدوست آلبانی به شعر نوین ایرانی و در راستای برنامه تجهیز کتابخانه های شهرستانهای این کشور با تجدید چاپ دو عنوان کتاب شعر نو ایرانی متعلق به سهراب سپهری و طاهره صفارزاده در یک اثر تحت عنوان "نسیم شرق"، انتظار علاقمندان به شعر نو ایرانی را عملی نمود.لازم به ذکر است به ابتكار بنياد فرهنگي سعدي شيرازي و با مشاركت کتابخانه عمومی شهر دورس و شهرداری این شهر تعدادی از اشعار نوین ایرانی در نشست علمی و فرهنگی با عنوان "ایرانشناسی در آلباني" در شهر دورس و با حضور هنرمندان معروف این شهر مورد قرائت و بصورت زیبایی دکلمه و ترجمه گردید.

ج) برپايي نمايشگاه صنايع دستي ايراني در حاشیه نشست ایرانشناسی در دورس
در تاريخ 14 فوريه سالجاري مصادف با ۲۵ بهمن ماه به مناسبت برگزاري نشست علمی و فرهنگي " ایرانشناسی در آلباني" نمايشگاهي از صنايع دستي ايران شامل تعدادی از خاتمكاري ، قلمكاري ، مينا كاري ، فلزكاري ، جام  و ... در سالن پذيرايي ميهمانان مراسم توسط بنياد فرهنگي سعدي شيرازي برپا گرديد. وجود تریبونی با مجموعه هاي صنايع دستي ايراني در پيش روي چشم شركت كنندگان در سالن برگزاری نشست  علمی فرهنگی "ایرانشناسی در آلبانی" موجب جلب توجه حاضرین در این مراسم شد.

د) تجهیز کتابخانه شهر دورس
نمایندگی ج.ا.ایران در آلبانی روز سه شنبه مورخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۹۰ در پایان برگزاری نشست علمی و فرهنگی "ایرانشناسی در آلباني" که در محل سالن كنفرانس تئاتر "الکساندر مویسیو" شهر دورس برگزار گرديد به کتابخانه این شهر تعداد ۳۰۰ جلد با ۲۰ عنوان از انتشارات فرهنگی این نمایندگی را اهدا نمود. در این جلسه که با حضور سفير محترم جمهوري اسلامي ايران جناب آقاي علی عمویی و نماینده فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی جناب آقای عباس عزیزی و رئیس کتابخانه شهر دورس خانم فلورا درویشی برگزار گردید از کمک این نمایندگی در تجهیز و نوسازی کتابخانه شهر دورس تشکر و قدردانی بعمل آمد.
لازم به ذکر است تجهیز کتابخانه های عمومی با انتشارات فرهنگی ایرانی در تمامي شهرهاي آلباني و مراکز فرهنگي اين کشور ضمن حضور فیزیکی نمایندگی در این مراکز در برنامه کاري نمایندگی بصورت رایج و تاثیر گزار تلقی می گردد.


١٣:٣٤ - 1390/11/25    /    شماره : ٥٨٢٣٩١    /    تعداد نمایش : ٩٨٨