سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 778580
 بازدید امروز : 330
 کل بازدید : 1919128
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.1719
ساعت
اخبار > رونمایی کتاب واژگان فارسی در زبان آلبانیایی در آکادمی علوم آلبانی


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز بزرگداشت سعدی

رونمایی کتاب واژگان فارسی در زبان آلبانیایی در آکادمی علوم آلبانی

چهارشنبه اول اردیبهشت ماه سالجاری همزمان با روز بزرگداشت سعدی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی با همکاری آکادمی علوم این کشور از کتاب واژگان فارسی در زبان آلبانیایی در سالن گردهمایی های این آکادمی رونمایی نمود.
در مراسم رونمایی این کتاب که از منشورات جدید نمایندگی فرهنگی کشورمان می باشد و در آن جمع قابل توجهی از اساتید دانشگاهی از دانشگاههای تیرانا و اشکودرا حضور داشتند آقایان دکتر "مظفر کرکوتی" معاون آکادمی علوم آلبانی ، پروفسور "امیل لافه" ویراستار و مشاور علمی این اثر، دکتر "حسن چیپوری" استاد زبانشناس دانشگاه تیرانا، دکتر "ایدریس متانی" استاد زبانشناس و فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در میز هیات رئیسه هریک به ایراد سخنانی پیرامون این کتاب پرداختند.
همچنین تنی چند از اساتید حاضر در جمع مدعوین جلسه از جمله دکتر "یانی ثومای" استاد زبانشناس برجسته دانشگاه تیرانا ، دکتر "گنسیانا عباسی" محقق شرق شناس در مرکز زبان و ادبیات آلبانی نیز در خصوص این کتاب و اهمیت آن که به حضور قدمت دار زبان فارسی در آلبانی و کلمات برجای مانده از آن در زبان این کشور برمی گشت اشاراتی داشتند.
فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در سخنان خود به همین مناسبت با عنوان نمودن سال 2010 که از سوی یونسکو بعنوان سال بین المللی نزدیکی فرهنگها نام نهاده شده است آن را فرصتی بین المللی دانست که تمامی ملتها می توانند از آن با بهره گیری از ظرفیتهای فرهنگی مشترک خود در دوستی با یکدیگر و شناخت بهتر از یکدیگر بهره برند.
 وی در ادامه سخنان خود با بیان آنکه با توجه به مشترکات فرهنگی ارزشمند و واقعی که میان دو کشور ایران و آلبانی وجود دارد این اقدام نمایندگی فرهنگی کشورمان در آماده سازی این کتاب بعنوان مستندی علمی و ارزشمند در تقویت تعامل و دوستی میان دو کشور و معرفی فرهنگ ایرانی در آلبانی را گامی برای نزدیکتر ساختن ایده یونسکو در نزدیکی فرهنگها از مقام نظری به مقام عمل دانست.
لازم به ذکر است کتاب واژگان فارسی در زبان آلبانیایی در برگیرنده نزدیک به 700 لغت می باشد که با توجه به ساختار آن بعنوان یک اثر دانشگاهی قابل عرضه در محافل علمی و پژوهشی این کشور است.


١٩:٥٠ - 1389/02/02    /    شماره : ٥٤٧٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٩٤٧