شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 780160
 بازدید امروز : 429
 کل بازدید : 1922284
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.7500
ساعت
اخبار > برگزاری سمینار تعامل و تاثیرات فلسفه شرق و غرب در تیرانا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار تعامل و تاثیرات فلسفه شرق و غرب در تیرانا

جمعه 10 آوریل سالجاری سمینار علمی "تعامل و تاثیرات فلسفه شرق و غرب" با حضور آقایان دکتر اعوانی رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران و دکتر علمی معاون پژوهشی دانشگاه المصطفی در همکاری میان نمایندگی فرهنگی کشورمان و بنیاد رومی در تیرانا برگزار گردید.

در این سمینار که با حضور چشمگیر دانشجویان دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا و برخی اساتید و علاقمندان فلسفه برگزار شد آقای فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی کشورمان با اشاره به برگزاری سمینار تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی که در بهمن ماه سال گذشته از سوی این نمایندگی در تیرانا برگزار شد بازخوردهای بسیار مثبت محافل علمی و فرهنگی آلبانی نسبت به دستاوردهای آن را انگیزه ای برای انجام سمینار اخیر دانست که همسوی با اعلام سال 2010 از سوی یونسکو بعنوان سال بین المللی نزدیکی فرهنگها تلاش دیگری در نزدیکتر ساختن این ایده به مرحله عمل بوده است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور میهمانان ایرانی در این نشست و همچنین میزبانی جمهوری اسلامی ایران بعنوان برگزار کننده روز جهانی فلسفه در سالجاری ، فرصت بدست آمده را در معرفی و شناخت بهتر علاقمندان آلبانیایی نسبت به فلسفه ایرانی اسلامی مغتنم برشمرد.
در ادامه این سمینار حاضران دیگر در جمع هیات رئیسه سمینار آقایان دکتر اعوانی ، دکتر علمی و اصغری مدیر کالج ایرانی سعدی شیرازی و رئیس بنیاد رومی هریک سخنانی را در خصوص این سمینار و تاثیرات ایرانیان در ایجاد و توسعه فلسفه اسلامی بیان داشتند.

از مهمترین بخشهای این سمینار و اهداف مورد توجه آن بخش پرسش و پاسخ دانشجویان با حضور دکتر اعوانی بود که ضمن آن سوالات طرح شده از سوی دانشجویان در خصوص فلسفه شرقی و اسلامی ایرانی از سوی دکتر اعوانی پاسخ داده شد.
 همچنین در این سمینار کتاب پنجره ای بسوی فلسفه شرق از منشورات اخیر نمایندگی فرهنگی کشورمان که در گیرنده مجموعه مقالات سمینار تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی بود توسط پروفسور دکتر جورج سینانی رئیس دپارتمان فلسفه دانشگاه تیرانا و مدیر جلسه علمی سمینار برای حاضران رونمایی گردید. این کتاب در کنار کتاب فلسفه کلاسیک ایرانی که پیشتر از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان به زبان آلبانیایی منتشر گردیده است اکنون بعنوان دومین منبع معرفی فلسفه ایرانی اسلامی در آلبانی می باشد.

 

 

 


٢١:١٣ - 1389/01/25    /    شماره : ٥٤٧٥٧٦    /    تعداد نمایش : ٩٨٨