سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 778547
 بازدید امروز : 266
 کل بازدید : 1919064
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0781
ساعت
اخبار > مطالعات ایرانی در آلبانی ، وضعیت کنونی و دورنمای آینده


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار اولین کتاب در خصوص وضعیت ایرانشناسی در آلبانی

مطالعات ایرانی در آلبانی ، وضعیت کنونی و دورنمای آینده

اولین کتاب در خصوص وضعیت ایرانشناسی در آلبانی با عنوان "مطالعات ایرانی در آلبانی؛ وضعیت کنونی و دورنمای آینده" از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در تیرانا منتشر شد.
این کتاب که دارای رویکردی تحلیلی و نقادانه می باشد از دو بخش کلی تشکلی گردیده است. در بخش نخست این کتاب که حاوی مجموع مقالات تالیفی از متخصصان و محققان آلبانیایی مرتبط با موضوع شرق شناسی و ایرانشناسی   می باشد وضعیت کنونی ایرانشناسی و مطالعات مربوط به آن در کشور آلبانی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است .
از مهترین سوالاتی که این کتاب بدنبال پاسخگویی بدان بوده بررسی مشکلات و موانعی است که در مسیر تبدیل گردیدن ایرانشناسی در آلبانی بصورت یک رشته آکادمیک و علمی نظیر بسیاری از کشورهای اروپایی قرار دارد همچنین در بخش دوم این کتاب مجموعه مقالاتی از گلچین مطالعات انجام شده پیرامون ایران که طی سالیان اخیر در کشور آلبانی صورت پذیرفته ارائه گردیده است.
در مقدمه این کتاب به قلم شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان و پروفسور دکتر شعبان سینانی سردبیر فصلنامه علمی فرهنگی پرلا آمده است : .. اکنون پس از برگزاری اولین نشست ایرانشناسان آلبانی در 11 مارس 2010 در محل کتابخانه موزه ملی این کشور کتاب حاضر با عنوان " مطالعات ایرانی در آلبانی" بعنوان دستاورد این نشست منتشر می گردد. این کتاب از یکسوی در برگیرنده شناخت وضعیت فعلی مطالعات ایرانی در آلبانی و از سوی دیگر دورنمای آینده این حوزه تحقیقاتی در این کشور می باشد.
این کتاب تلاش داشته است همراه با رویکردی تحلیلی و در عین حال نقادانه به واکاوی موقعیت ایرانشناسی در آلبانی بپردازد و از سوی دیگر مسیر آینده مطالعات ایرانی در آلبانی را در راستای توسعه آن بصورت یک رشته آکادمیک نظیر آنچه که در بیشتر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی شاهد آن هستیم و البته با توجه به متغیرهای محیطی گوناگون کشور آلبانی مورد بررسی و کنکاش قرار دهد.
امید است این کتاب که انتشار آن همزمان با اعلام سال 2010 از سوی یونسکو بعنوان "سال بین المللی نزدیکی فرهنگها" صورت می پذیرد بتواند در معرفی فرهنگ و تمدن سرزمین ایران در قالب بحثی آکادمیک،  ابزاری سودمند برای علاقمندان و فرهنگ دوستان آلبانی و دیگر آلبانیایی زبانان در بالکان باشد."


٢١:١٠ - 1389/01/25    /    شماره : ٥٤٧٥٧٥    /    تعداد نمایش : ٩٥٦