سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 778553
 بازدید امروز : 280
 کل بازدید : 1919078
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4687
ساعت
اخبار > دانشگاه فانولی میزبان نشست فرهنگی ایران و آلبانی با موضوع فلسفه اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

رویکرد مثبت محافل علمی آلبانی نسبت به معرفی فلسفه اسلامی

دانشگاه فانولی میزبان نشست فرهنگی ایران و آلبانی با موضوع فلسفه اسلامی

جمعه 28 اسفندماه سالجاری گروه فلسفه "دانشگاه فانولی" شهر کورچا از دانشگاههای معتبر در جنوب آلبانی میزبان نشست توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی بود.
در این نشست فرهنگی که با محوریت معرفی فلسفه کلاسیک ایرانی و فلسفه اسلامی و معرفی دو اثر مربوط به فلسفه اسلامی از منشورات جدید نمایندگی فرهنگی کشورمان انجام پذیرفت جمع قابل توجهی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه حضورداشتند.

در آغاز این نشست معاون رئیس دانشگاه فانولی ضمن تشکر از نمایندگی فرهنگی کشورمان بخاطر تلاش در انجام این نشست فرهنگی که نتایج آن بصورت علمی و کاربردی برای دانشجویان این دانشگاه مورد استفاده خواهد بود خلاصه ای از کلیت فلسفه ایرانی اسلامی را برای دانشجویان تشریح نمود. پس از وی فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان ضمن ابراز خرسندی از فرصت بدست آمده در گسترش تعامل با دانشجویان علاقمند به موضوع فلسفه اسلامی در این دانشگاه به شکل مختصر به معرفی فلسفه اسلامی و موضوع بنیانگزاران و توسعه دهندگان آن پرداخت که بیش از 90 درصد از ایشان را ایرانیان تشکیل داده اند و از همین روی ایران امروز مرکز فلسفه اسلامی در جهان می باشد.

همچنین سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان خلاصه ای از عملکرد نمایندگی فرهنگی کشورمان طی سالیان حضور این نمایندگی در آلبانی را نیز برای حاضرین بیان داشت و درهای این نمایندگی را بر روی اساتید و دانشجویان دانشگاه فانولی باز دانست. وی در ادامه صحبتهای خود با توجه به درپیش بودن مناسبت عید نوروز و از سوی دیگر وجود مناسبت سلطان نوروز در آلبانی،  به ثبت بین المللی روز نوروز از سوی سازمان ملل متحد اشاره نمود و با توجه به وجود نام کشور آلبانی در میان کشورهایی که نوروز در آنها موضوعیت دارد این مناسبت فرهنگی را به حاضرین تبریک گفت.
از مهمترین بخشهای این نشست فرهنگی رونمایی کتاب فلسفه کلاسیک ایرانی با محوریت معرفی اندیشه ها و آراء فلاسفه ایرانی و نیز کتاب پنجره ای به فلسفه شرق از منشورات جدید این نمایندگی به زبان آلبانیایی بود که هر دو اثر با استقبال بسیار خوب دانشجویان و اساتید و ابراز دیدگاههای ایشان نسبت بدان همراه با پوشش تلویزیونی و خبری همراه بود.
شایان ذکر است متعاقب برگزاری سمینار تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی در بهمن سال 88 از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید و استقبال محافل علمی از آن،  اقبال به موضوع نوین فلسفه اسلامی در آلبانی در حوزه دانشگاهی جلوه های مناسبی از خود نشان داده است و نمایندگی فرهنگی کشورمان را بر آن داشته دراین خصوص اقدامات متناسب بعدی را در برنامه های سال آینده خود داشته باشد.


٠٠:٥٤ - 1388/12/29    /    شماره : ٥٤٦٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٩٩٤