شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 797125
 بازدید امروز : 450
 کل بازدید : 1964454
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1719
ساعت
اخبار > برگزاری سمینار علمی تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور چشمگیر شخصتیهای فرهنگی، دینی، علمی و دولتی آلبانی

برگزاری سمینار علمی تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی

سه شنبه 9 بهمن ماه سالجاری سمینار علمی "تفکر ایرانی در فلسفه اسلامی" همزمان با سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با هدف معرفی نقش و جایگاه فلاسفه ایرانی، اندیشه و آراء ایشان در ایجاد ، توسعه و پویایی فلسفه اسلامی در جهان و نیز همسو با اعلام سال 2010 از سوی یونسکو بعنوان سال بین المللی نزدیکی فرهنگها از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی برگزار گردید.

در این سمینار یک روزه که در دو بخش افتتاحیه و علمی با مشارکت دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا و دانشگاه کورچا در کنار نمایندگی فرهنگی کشورمان برنامه ریزی و انجام شد حضور چشمگیر محققان، اساتید، دانشجویان و علاقمندان به موضوع فلسفه، رهبران دینی مسلمان از طریقتهای بکتاشی ، رفاعیه ، قادریه و خلوتیه ، شخصتیهای فرهنگی و دولتی همچون رئیس موزه ملی آلبانی، شهرداران شهرهای "برات" و "فراشر" ، معاون فرهنگی شهردار "فیر" ، رئیس انجمن دوستی آلبانی و ایران ، نمایندگان کمیته مسلمانان آلبانی ،روزنامه نگاران و شبکه های خبری تلویزیونی  را به همراه داشت.

در بخش افتتاحیه این سمینار که با اجرای سرود ملی دو کشور از سوی دانش آموزان کالج ایرانی سعدی در آلبانی همراه بود در جمع هیات رئیسه آن آقایان دکتر اقبالی زارچ سفیر ج.ا.ایران در تیرانا ، شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان، پروفسور دکتر "جورج سینانی" استاد و رئیس گروه فلسفه دانشگاه  تیرانا و رئیس این جلسه، "بسیان ویشا" مدیرکل بخش فرهنگی وزارت فرهنگ آلبانی، پروفسور دکتر "جورج پنداوینی" معاون رئیس دانشگاه کورچا، پروفسور دکتر "دوری کاروی" رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا، "حاج دده بابا رشاد باردی" رهبر جهانی مسلمانان بکتاشی حضور داشتند و هریک سخنانی را به همین مناسبت و در مراسم افتتاحیه ایراد کردند.
 سفیر کشورمان بعنوان سخنران افتتاحیه این سمینار در سخنان خود با تبریک سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به بحث فلسفه اسلامی و ریشه های آن در ایران پرداخت. ایشان در سخنان خود نقش ایرانیان در ساخت تمدن جهان را یادآور شد و به مواردی از آن اشاره نمود.

همچنین سرپرست نمایندگی کشورمان نیز در سخنان خود در افتتاحیه این سمینار با بیان آن که ایران وارث یکی از پربارترین میراث های فلسفی و عقلانی در جهان است، سنت فکر در ایران را دارای سابقه بسیار طولانی و ریشه دار دانست و نقش ایرانیان در ایجاد فلسفه اسلامی و پویایی آن را منحصر به فرد و یگانه برشمرد به گونه ای که در اثرتلاشهای این دانشمندان و نقشی که در تحول و توسعه فلسفه اسلامی ایفا نمودند ایران مرکز اصلی فلسفه اسلامی گردید. فلاحت پیشه در بخش دیگری از سخنان خود با یاد آوری روز جهانی فلسفه که در سالجاری میلادی جمهوری اسلامی ایران میزبان آن می باشد این رخداد فرهنگی را فرصتی ارزشمند برای بهره مندی محققان و پژوهشگران آلبانی در این حوزه دانست.
از سوی دیگر در این سمینار کتاب فلسفه کلاسیک ایرانی که از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان به زبان آلبانیایی منتشر گردیده بود و به معرفی آراء و شخصیتهای متفکر ایرانی در ایجاد و توسعه فلسفه اسلامی پرداخته است برای جمع حاضر معرفی شد. این کتاب اولین اثر در حوزه فلسفه اسلامی و معرفی فلاسفه ایرانی و آراء ایشان در آلبانی می باشد.
در بخش دوم این سمینار که مربوط به ارائه مقالات علمی متعدد و تخصصی در حوزه فلسفه ایرانی اسلامی برای نخستین بار از سوی محققین و اساتید دانشگاه ارائه گردید. سطح ارائه مقالات و نیز مخاطبان حاضر در جلسه که اکثریت از میان دانشجویان فلسفه دانشگاه تیرانا بودند این بخش از سمینار را تبدیل به یک کارگاه آموزشی تخصصی یک روزه برای آشنایی با مفاهیم و مبانی فلسفه اسلامی و ایرانی نموده بود که مورد اذعان اساتید و دانشجویان حاضر در جلسه بود.
در این بخش 9 مقاله در موضوعات ذیل ارائه گردید:
- فلسفه و الهیات ایرانی اسلامی ( پروفسور دکتر "جورج سینانی" از دانشکده فلسفه تیرانا)
- حضرت محمد (ص) از دیدگاه علمی فانولی ( پروفسور دکتر "ناشو یورگاچی" عضو آکادمی علوم آلبانی)
- اهمیت فلسفه ایرانی اسلامی و دیدگاههای آن در خصوص مسائل معاصر جهان ( سید "امیر اصغری" مدیر کالج ایرانی سعدی در تیرانا)
- آراء و مفاهیم در فلسفه ایرانی اسلامی ( پروفسور دکتر "جورج پنداوینی" معاون رئیس دانشگاه کورچا)
- نعیم فراشری شاعر فارسی گوی آلبانی میان تخیل و عرفان صوفی ( پروفسور دکتر "یورگو بولو" عضو آکادمی علوم آلبانی)
- بحث و گفتگو پیرامون حقیقت در فلسفه ایرانی اسلامی ( "میرلا سینانی" محقق و استاد دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا)
- فلسفه و عرفان ایرانی در بکتاشیسم ( "بابا ادموند براهیمای" معاون مرکز جهانی بکتاشیه)
- شرق و غرب در میان روشنفکران آلبانی ( "انیس سولستاروا" استاد دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا)
- تاثیر عرفان شرقی و ایرانی در آثار پورادسی از شاعران برجسته آلبانی ( "التون جیکا" استاد دانشگاه تیرانا)
شایان ذکر است این سمینار از پوشش خوب خبری و رسانه ای همراه بود و مصاحبه های متعددی در میان برنامه های سمینار با اساتید و برگزار کنندگان آن از سوی رسانه های آلبانی تهیه و پخش گردید.

 


١٢:٢٨ - 1388/11/21    /    شماره : ٥٤٥٣٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٨٢