شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 721369
 بازدید امروز : 1106
 کل بازدید : 1767030
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0938
ساعت
اخبار > آکادمی علوم آلبانی میزبان نشست توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی


  چاپ        ارسال به دوست

آکادمی علوم آلبانی میزبان نشست توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی

پنجشنبه 26 آذرماه سالجاری نشست دیگری از مجموعه نشستهای توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی اینبار با میزبانی آکادمی علوم آلبانی در محل سالن سمینارهای این آکادمی برگزار گردید.

در این نشست فرهنگی که همراه با رونمایی کتاب " فرهنگ در ایران" از مجموعه انتشارات جدید نمایندگی فرهنگی کشورمان به زبان آلبانیایی بود آقایان پروفسور دکتر مظفر کرکوتی معاون آکادمی علوم آلبانی ، اقبالی زارچ سفیر ج.ا.ایران در تیرانا، دربندی مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان از جمع هیات رئیسه این نشست هریک سخنانی را پیرامون فرهنگ و تمدن ایران ایراد کردند.
 همچنین در این نشست که با مشارکت و حضور جمعی از اعضای آکادمی علوم آلبانی و دیگر شخصیتهای فرهنگی و نیز سیاسی همچون سفیر رومانی و سفیر فلسطین همراه بود پروفسور دکتر امیل لافه برجسته ترین زبان شناس آلبانی ، پروفسور دکتر شعبان سینانی ویراستار کتاب ، ناتاشا سوتوری مترجم و آرین لکا ناشر این اثر نیز هرکدام نقطه نظرات خود ، ویژگی ها و برجستگی های این کتاب را بیان داشتند.

در پایان این نشست تابلویی از تاریخ سرزمین ایران به رسم یادبود و جهت نصب در آکادمی علوم آلبانی از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان و توسط آقای دربندی به این آکادمی اهداء شد.
خاطر نشان می گردد کتاب "فرهنگ در ایران" بعنوان جامع ترین اثر در خصوص معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی که تاکنون به زبان آلبانیایی منتشر شده است منبعی مهم در شناساندن سه حوزه دین ، هنر و تاریخ در سرزمین ایران همراه با ارئه صدها تصویر رنگی در این خصوص می باشد.
این نشست فرهنگی که در حاشیه آن نمایشگاهی از صنایع دستی ایرانی نیز در محل سالن کنفرانس برپا گردیده بود همراه بود با پوشش تلویزیونی شبکه های معتبر "ویزیون پلوس" ، "آل ست" ،  "تاپ چنل" ، " اورا نیوز"،  و "کوها" روزنامه های معتبری همچون " شیپ" ، "استاندارد"، " ریپابلیکا" ، " آلبانین دیلی نیوز " ، " تیرانا آبزرور" و .... نیز هرکدام به بازتاب مطبوعاتی این برنامه مشترک فرهنگی پرداختند.
شایان ذکر است نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید در مجموعه برنامه های نشستهای فرهنگی مشترک خود با مراکز فرهنگی وعلمی آلبانی که به منظور معرفی فرهنگ ایران اسلامی همگام با توسعه روابط فرهنگی دوسویه به انجام می رساند تلاش می نماید با معرفی تصویری صحیح و منطبق با واقعیت از سرزمین ایران درکنار ارائه منابعی به زبان محل، نقشی اثر بخش در اعمال دیپلماسی عمومی ج.ا.ایران در رابطه با جامعه آلبانی و مخاطبان آلبانیایی زبان منطقه ایفا نماید.


١٤:٣٣ - 1388/11/14    /    شماره : ٥٤٤٩٨٤    /    تعداد نمایش : ٨٦٦