پنج شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 729305
 بازدید امروز : 38
 کل بازدید : 1798133
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4219
ساعت
اخبار > انتشار اولین کتاب جامع و مصور آلبانیایی در خصوص معرفی فرهنگ و جامعه ایران


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار اولین کتاب جامع و مصور آلبانیایی در خصوص معرفی فرهنگ و جامعه ایران

به همت نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید و در ادامه فعالیتهای فرهنگی آن در مسیر توسعه دیپلماسی عمومی ج.ا.ایران در منطقه همزمان با تاسیس انجمن دوستی ایران و آلبانی ، کتاب مصور "فرهنگ در ایران" بعنوان منبعی مستند و جامع در معرفی فرهنگ ایران اسلامی از سوی انتشاراتی ایده آرت در تیرانا به زبان آلبانیایی منتشر گردید. آماده سازی این کتاب که با همکاری و مشارکت اعضای آکادمی علوم آلبانی صورت پذیرفت باعث گردیده کتاب "فرهنگ در ایران" در نوع خود به لحاظ محتوایی و ساختاری و همچنین شیوه ارائه مطالب نمونه ارزشمندی در حوزه منابع ایرانشناسی در آلبانی باشد که تاکنون جای آن خالی بوده است. در این کتاب فرهنگ و جامعه ایرانی با بیانی اثربخش و در عین حال جذاب در سه حوزه تاریخ ، دین و هنر از آغاز تمدن در ایران زمین تاکنون برای خوانندگان معرفی گردیده است.
همچنین کتاب حاضر برای نخستین بار مجموعه تصاویر موضوع بندی شده ای در بیان ابعاد مختلف جامعه و فرهنگ ایران را همراه با توضیحات مستند بعنوان یکی از شش ضمیمه اصلی خود برای خوانندگان عرضه داشته است به گونه ای که این بخش فارغ از متن کتاب و به شکل کاملا مجزا خواننده را در مسیر هدفمند با معرفی فرهنگ و سرزمین ایران آشنا می سازد. اهمیت این بخش که در برگیرنده نزدیک به 400 تصویر رنگی در موضوعات مختلف از جمله تاریخ، دین، اقتصاد، جاذبه های دیدنی، زندگی روزانه ، هنر، ورزش و .... می باشد در ارائه تصویری واقعی از سرزمین ایران خصوصا با تاکید بر ایران امروزی و پویا است که می تواند بسیاری از پیش داوری ها و تصاویر غیرواقعی و مغرضانه ای که طی سالیان گذشته از سوی برخی از رسانه های جهانی در افکار عمومی منتشر یا توزیع گردیده اند را به شکل مستند و واقعی مردود ساخته و خواننده آلبانیایی را با نگاهی دیگر و نو به سرزمین ایران آشنا سازد. از دیگر ضمائم قابل توجه در این کتاب تاریخ نگاری کامل ایران از آغاز تا امروز ، لغت نامه فرهنگی اجتماعی مفاهیم مرتبط با شناخت فرهنگ ایرانی، راهنمای تارنماهای برتر ایران، آموزش دهها هنر سنتی ایرانی بصورت تصویری و توضیحی و چند ضمیمه دیگر می باشد که در کنار متن ساختارمند و علمی ارائه شده کتاب آن را در جایگاه اولین کتاب جامع به زبان آلبانیایی در خصوص معرفی فرهنگ در ایران اسلامی برای مخاطبان آلبانیایی زبان در منطقه بالکان و خصوصا کشور آلبانی قرارداده است.

در مقدمه این کتاب به قلم شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان و پروفسور دکتر شعبان سینانی از اعضای آکادمی علوم آلبانی و از جمله برجسته ترین محققان شرق شناس و ایران شناس در این کشور آمده است :
 " امروز واژه فرهنگ و استفاده متدوال و فراوان از آن در محاورات روزانه دارای آن میزان از فراوانی است که شاید کمتر بخواهیم به تعریف دقیق آن نگاهی داشته باشیم چرا که به شکل تعریف نشده ای در عمل، زندگی روزانه خود را معادل با آن می شناسیم. اما اگر بخواهیم کمی در معنای این واژه دقیق تر شویم علیرغم تمام تفاوتهایی که از نگاه جامعه شناسان ، مردم شناسان و سایر حوزه های علوم انسانی در تعریف آن می تواند وجود داشته باشد می توانیم در یک نگاه کلی و بعنوان وجه اشتراک تمامی این تعاریف فرهنگ را مجموعه‌ای از باورها ، ارزشها و رفتارهای گروه‌های انسانی بدانیم که در طول زمان و در سیر زندگی اجتماعی آنرا کسب می نمایند و مجموعه آن تبدیل به آنچیزی می گردد که بنام فرهنگ یک قوم یا ملت می شناسیم و می خوانیم.... در این میان فرهنگ ایرانی که ریشه در تاریخی بیش از ۷۰۰۰ سال دارد به گواهی مستندات و شواهد ثبت شده در منابع معتبر جهانی و نیز قابل رویت در امروز،  تاثیرگزار در بسیاری از حوزه های علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی از شروع تمدن ثبت شده بشری تا کنون بوده است به گونه ای که در بسیاری از موارد خدمات و کشفیات مردمان ایران زمین سنگ بنای حرکت و توسعه جوامع امروزی بشری بوده اند. ورود دین مبین اسلام به سرزمین ایران بعنوان بزرگترین رخداد تاریخی برای بررسی فرهنگ و تمدن ایرانی بسیار حائز اهمیت است. در این میان نکته قابل توجه و ارزشمند برای مطالعه بسیاری از اندیشمندان و نیز فرهنگ شناسان آن است که فرهنگ اسلامی از یکسوی به لحاظ روح الهی و محتوای انسانی آن به سرعت در بخش اعظمی از فرهنگ ایران باستان نفوذ کرد و از سوی دیگر در همزیستی و امتزاج با این فرهنگ و بهره مندی از سابقه تمدن ساز ایرانیان فرهنگ پربار ایرانی اسلامی را شکل داد که صاحب نوآوری و خلاقیتی جدید در تمام عرصه های فرهنگی گشت. از همین روی است که تا به امروز نیز هر زمان صحبت از فرهنگ ایران می شود از یکسوی به شکل نهادینه و بسیار موثر در آن عنصر دین اسلام متبلور است و از سوی دیگر از جانب محققان بعنوان یک فرهنگ خاص بدان نگاه می گردد..... و اما به شکل خاص در خصوص کشور آلبانی شاهد حضور فرهنگ ایرانی از جنبه های مختلف آن در این سرزمین هستیم از جمله آنکه سبک ادبیات رمانتیسم از شرق به غرب رسید و در این بین نویسندگان بسیاری از آلبانی متاثر از آثار نویسندگان بزرگ ایرانی مانند حافظ و مولانا و سعدی بوده اند. این کتاب یک دایره المعارف کوچک فرهنگی از جهان ایرانی در طول قرنهای مختلف می باشد و درحالی که جهان امروز بسوی جهانی شدن پیش می رود اما روح فرهنگ ایرانی باعث گردیده توجه جهانیان نسبت به  این فرهنگ در حال رشد باشد.....اکنون بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در مسیر معرفی واقعیت های فرهنگ ایران زمین و ارائه تصویری شفاف و صحیح از آن، کتاب حاضر با عنوان " فرهنگ در ایران" را برای خوانندگان آلبانیایی زبان عرضه نموده است. این کتاب با ارائه کلیات فرهنگ ایران اسلامی به شیوه ای روان و جامع درکنار دهها تصویر از بخشهای مختلف جامعه و فرهنگ ایران زمین تلاش داشته است خواننده را هرآنچه بیشتر با خود همراه و هم آشنا سازد. امید است انتشار این کتاب که هم زمان با تاسیس انجمن دوستی ایران و آلبانی صورت پذیرفته است موجبات شناخت هر آنچه بیشتر و صحیح تر از فرهنگ ایرانی اسلامی و توسعه روابط فرهنگی دو سرزمین و دو ملت ایران و آلبانی را به همراه داشته باشد."


1388/08/19    /    شماره : ٥٤٢٠٧٩    /    تعداد نمایش : ٨٧٠