پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 771841
 بازدید امروز : 32
 کل بازدید : 1898895
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.9843
ساعت
اخبار > نشست توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی در آکادمی هنر دانشگاه تیرانا


  چاپ        ارسال به دوست

نشست توسعه روابط فرهنگی ایران و آلبانی در آکادمی هنر دانشگاه تیرانا

سه شنبه 12 آبانماه سالجاری دومین نشست از مجموعه برنامه های توسعه روابط فرهنگی ایران وآلبانی با مراکز فرهنگی از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید با حضور دانشجویان آکادمی هنر دانشگاه تیرانا در محل دانشکده هنرهای تجسمی این دانشگاه برگزار گردید.
در این نشست که در جمع تعداد زیادی از دانشجویان این آکادمی انجام پذیرفت آقایان شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در تیرانا ، دکتر پتریت مالای رئیس آکادمی، دکتر صادق اسپاهیا رئیس دانشکده هنرهای تجسمی این آکادمی و دهها تن از اساتید آکادمی هنر حضور داشتند.

در شروع جلسه و بخش تشریفاتی آن، رئیس دانشکده هنرهای تجسمی ضمن معرفی سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان به جمع حاضر به تلاشهای این نمایندگی در اعزام هیات هنری این دانشکده به جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان ایران در بهار سالجاری اشاره نمود. آقای اسپاهیا همچنین در سخنان خود به معرفی برنامه های این نشست از جمله نمایش فیلم مستند هفت رخ فرخ ایران با زیرنویس آلبانیایی که از سوی نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران صورت پذیرفته است و همچنین رونمایی کتاب هنر ایرانی اسلامی به زبان آلبانیایی از انتشارات این نمایندگی که هر دو برنامه مرتبط به فعالیتهای تخصصی دانشکده و مفید فایده برای دانشجویان و هنرجویان می تواند باشد اشاره داشت.
پس از وی سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست فرهنگی در جمع دانشجویان هنر این آکادمی، حضور رئیس آکادمی هنر دانشگاه تیرانا در این نشست را نقطه ارزشمندی در توجه به تعاملات فرهنگی دو سویه از دریچه هنر میان طرفین دانست. آقای فلاحت پیشه تجربه همکاری میان نمایندگی فرهنگی کشورمان و دانشکده هنرهای تجسمی این آکادمی را ارزشمند ارزیابی نمود و نسبت به توسعه آن ابراز امیدواری کرد.
آقای دکتر پتریت مالای رئیس آکادمی هنر دانشگاه تیرانا نیز در این بخش از سمینار با بیان اطلاع از همکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان با آکادمی هنر و تقدیر از آن ابراز امیدواری نمود این همکاری به حداکثر خود برسد و دانشجویان آکادمی هنر را بهره برداران اصلی این همکاری دانست.

ادامه این نشست که با نمایش فیلم مستند هفت رخ فرخ با زیرنویس آلبانیایی همراه بود توانست با بیانی اثربخش جاذبه های فراوانی از فرهنگ ایرانی اسلامی را از دریچه یک مستند دقیق و علمی برای دانشجویان و اساتید حاضر ارائه نماید به گونه ای که بخشی از دانشجویان بصورت ایستاده تا پایان نمایش به تماشای آن پرداختند.
بعد از پایان نمایش فیلم و همزمان با معرفی کتاب هنر ایرانی اسلامی از انتشارات نمایندگی فرهنگی کشورمان برای اساتید و دانشجویان حاضر، سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان با بیان وجود نقاط اشتراک واقعی و نه ساختگی فرهنگی میان ایران و آلبانی آن را نقطه قوت و حرکت به سمت شناخت و تعاملات دو سویه میان دو کشور در طول سالیان حضور این نمایندگی با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در آلبانی فعالیت می نماید دانست.
 آقای فلاحت پیشه با اشاره به ترجمه و انتشار کتابهایی نظیر بوستان و گلستان سعدی و نیز شاهنامه فردوسی و رباعیات خیام بیش از 60 سال پیش در این سرزمین و زمانی که هیچ نهاد فرهنگی ایرانی در این کشور رسما حضور نداشته است آنرا نشانه ای از تاثیرگزاری فرهنگ ایران در این نقطه و تمایل مردمان آن به شناخت آن دانست. وجود دیوان شعر نعیم فراشری شاعر مسلمان و فاسی گوی آلبانی قرن 19 به زبان فارسی بعنوان اولین اثر او ، وجود بیش از 600 لغت فارسی در زبان آلبانیایی که بسیاری از آن همچنان کاربرد روزانه دارد و نیز حضور مسلمانان بکتاشی متاثر از تعالیم حاج بکتاش ولی خراسانی از اهالی نیشابور ایران که جایگاه خاصی در این کشور دارند بعنوان گوشه های دیگری از اشتراکات فرهنگی ارزشمند در مسیر استفاده برای تقویت دوستی میان دو ملت از سوی سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان یاد شد.
آقای فلاحت پیشه در ادامه سخنان خود با اشاره بر عملکرد نمایندگی فرهنگی کشورمان حوزه انتشارات را یکی از بخش های مورد توجه کاری آن دانست که توانسته است طی حضور 16 ساله این نمایندگی در آلبانی نزدیک به 30 عنوان کتاب به زبان آلبانیایی از فرهنگ ایرانی اسلامی را برای جامعه آلبانیایی زبان منطقه از جمله کشور آلبانی به ارمغان بیاورد بطوری که همواره در رسانه های این کشور این بخش بعنوان کتابخانه ای از فرهنگ ایرانی به زبان آلبانیایی معرفی شده است. سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود با معرفی یکی از آخرین انتشارات این نمایندگی با عنوان مقدمه ای بر هنر ایرانی اسلامی به زبان آلبانیایی آنرا کتابی بسیار مفید و در عین حال همراه با بیان مستند و کاربردی برای دانشجویان رشته هنر دانست که در خلال خود توانسته است هنر ایرانی اسلامی را از بدو تمدن ایران و پس از آن در کنار ورود دین مبین اسلام به این سرزمین و تاثیرگزاری آن در تبلور گونه ای نوین از هنر در ایران زمین و پس از آن اثرگزاری این دستاورد ایرانیان در دیگر سرزمین های همسایه و دوردست را برای خواننده عرضه نماید. وی کتاب هنر ایرانی اسلامی را با توجه به حوزه تخصصی این دانشگاه منبعی ارزشمند در شناخت این هنر و بهره مندی از اطلاعات داده شده در این کتاب دانست.
آقای فلاحت پیشه در پایان سخنان خود خاطرنشان ساخت نشست فرهنگی امروز بتواند در این فرصت اندک مجموعه ای ارزشمند و مفید در معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی و فصل نوینی در شناخت آن برای دانشجویان حاضر و گشایش باب تعاملات و همکاری های بیشتر فرهنگی هنری میان طرفین در آینده نزدیک فراهم آورد.

پس از وی آقای صادق اسپاهیا رئیس دانشکده هنرهای تجسمی در خصوص حضور خود در جشنواره هنرهای تجسمی در ایران و مذاکره با طرفهای ایرانی در گسترش راهکارهای همکاری هنری میان دو کشور سخنانی ایراد کرد و کتاب معرفی شده حاضر را هدیه ای از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان برای دانشجویان حاضر دانست که می توانند از آن بسیار بیاموزند.
اهداء مجموعه ای از کتاب هنر ایرانی اسلامی برای دانشجویان حاضر و نیز کتب تاریخی هنری دو زبانه (فارسی- انگلیسی) برای کتابخانه دانشکده در کنار تابلوهای مینیاتور ایرانی که به همین مناسبت و متناسب با فضای تخصصی کاری این دانشکده از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان تهیه گردیده بود به برخی از اساتید این آکادمی به رسم یادبود و در جمع دانشجویان و نیز برای نصب در محوطه عمومی دانشکده از دیگر بخشهای مورد توجه در این نشست فرهنگی بود.

در اولین بازتابهای پس از پایان این نشست برخی از اساتید حاضر با بیان آنکه واقعیات به نمایش درآمده و معرفی شده از طریق اقدام نمایندگی فرهنگی کشورمان در نمایش فیلم هفت رخ فرخ برای دانشجویان رشته هنر بسیار لازم بوده و بسیاری از ایشان از این تمدن کهن و سابقه اثرگزار آن در جهان تا به امروز بی اطلاع یا دارای اطلاع غیرصحیح بودند اینگونه اطلاع رسانی و تعامل فرهنگی هنری میان بخش فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قشر جوان خصوصا دانشجویان را پلی سازنده در شناخت از مردم و سرزمین کهن ایران و مایه تعمیق پیوندها دانستند.
شایان ذکر است حضور هیات آکادمی هنر دانشگاه تیرانا در جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در استان گلستان در سالجاری که با تلاشهای این نمایندگی صورت پذیرفت موجب گردید برای اولین بار یک هیات هنری در سطح دانشگاهی از کشور آلبانی با حضور در جمهوری اسلامی ایران از نزدیک با دستاوردهای ایران در زمینه های مختلف خصوصا در حوزه فرهنگ و هنر و توانمندی های طرف ایرانی  آشنا شود که  بازتابهای بسیار مثبتی در رسانه های آلبانیایی نیز به همراه داشت و نتایج این سفر در گرایش کاملا مثبت وهمراه مسئولین این دانشگاه در ابراز علاقه به گشایش تعاملات هنری میان هنرمندان دو کشور اثرگزار بود به گونه ای که طی دعوتی رسمی از طرفهای ایرانی خواستار برگزاری نمایشگاه هنری مشترک میان هنرمندان ایرانی و آلبانیایی در تیرانا پایتخت آلبانی گردیدند.
لازم به ذکر است تلاشهای نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی در سالجاری در توسعه نشستهای فرهنگی با مراکز فرهنگی و دانشگاهی این کشور بعنوان راهکاری اثربخش در اعمال دیپلماسی ج.ا.ایران در منطقه و ارائه تصویری هرآنچه واقعی تر و صحیح تر از کلیت ایران اسلامی بصورت مستمر در حال پیگیر و انجام می باشد و نتایج رضایت بخشی در حوزه تعاملات فرهنگی دو سویه دربر داشته است.


1388/08/18    /    شماره : ٥٤٢٠٦١    /    تعداد نمایش : ١٠٠٥