پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 771848
 بازدید امروز : 44
 کل بازدید : 1898907
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.4844
ساعت
اخبار > ترجمه و انتشار کتاب کتاب "مقدمه ای بر هنر ایرانی اسلامی" به زبان آلبانيايي


  چاپ        ارسال به دوست

ترجمه و انتشار کتاب کتاب "مقدمه ای بر هنر ایرانی اسلامی" به زبان آلبانيايي

کتاب "مقدمه ای بر هنر ایرانی اسلامی" نوشته دکتر مهناز شایسته فر از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید ترجمه و به زیور طبع آراسته گردید.
این اثر که بصورت تمام رنگی و با بیش از دهها تصویر از هنر سرزمین ایران برای مخاطبان آلبانیایی زبان در کشور آلبانی ودیگر مناطق بالکان منتشر شده است در نوع خود اولین کتاب در حوزه معرفی هنر ایرانی اسلامی می باشد که بصورت جامع و مانع سیر تکوینی هنر در سرزمین ایران را بصورت بسیار روان و همراه با تصاویر زیبا برای خوانندگان خود عرضه می نماید.

کتاب مقدمه ای بر هنر ایرانی اسلامی که طرح روی جلد و پشت آن نیز به شکلی گویا بیانگر محتوای دلنشین این اثر می باشد در 100 صفحه و در تیراژ 1000 نسخه از سوی انتشاراتی معتبر "ایده آرت" در تیرانا به چاپ رسیده است.
در مقدمه این کتاب به قلم شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در تیرانا آمده است: "در تعریف هنر همچون بسیاری دیگر از واژه ها با توجه به آنکه در قالب کدام انگاره فرهنگی ، اجتماعی و یا سیاسی بدان نگاه گردد فضاهای مفهومی گوناگون و گاهی اوقات کاملا متفاوت از یکدیگر را می توان ملاحظه نمود.
آفرینش زیبایی بر اساس نیروی دانایی، دعوت بسوی سعادت، لذت و شوری که عینیت یافته است، کوشش برای ایجاد زیبایی و جهان ایده ال، تجلی خداوند در شکل زیبایی ها و یا شکل دادن به تجارب انسان که با نگاه بدان از آن لذت می برد، همه و همه گوشه ای از تنوعی است که برای تعریف واژه هنر بکار رفته است.
اما اگر بخواهیم از این مجموعه عناصر موجود به تعریفی نسبتا جامع و قابل پذیرش در میان بیشتر نحله های مختلف فکری و هنری برسیم می توانیم هنر را فعالیتی انسانی قلمداد کنیم که در آن انسان از روی قصد و آگاهی و با کمک نشانه گزاری های  ظاهری، احساسات تجربه شده خود را به دیگران انتقال می دهد، به گونه ای که این دیگران نیز آن احساسات را تجربه نمایند و از مسیر حسی و خیالی که هنرمند از آن گذشته است بگذرند. در این تعریف، هنر تنها وسیله کسب لذت نیست بلکه وسیله ارتباط با انسان‌ها جهت سیر به سوی سعادت فرد و جامعه انسانی است.
بر اساس این نگرش سه عامل خود آگاهی، انسانیت و هدفمند بودن تصویری از هنر را عرضه می نماید که می توان آن را هنر انسانی به شمار آورد. ذکر این توضیحات از آن جهت ضروری آمد که بتوان بر اساس آن و در ادامه این گفتار نمایی از هنر ایرانی و روح مستتر در آن را که همخوان با تعریف فوق است برای خواننده این سطور ارائه نماید.
هنر ایرانی ریشه در تاریخ و فرهنگ هزاران ساله این سرزمین دارد و از همین روی آن را می توان آینه ای تمام نما از این فرهنگ و شاید گویاترین معرف فرهنگ ایرانی برشمرد. فرهنگی که در مسیر تاریخی شکل گیری، بلوغ و تغییرات خود و در تعامل و همزیستی با دیگر فرهنگها، هم از آنها متاثر بوده است و هم به شکل بسیار چشمگیرتر و قابل مشاهده بر آنها اثرگزار، به نحوی که همواره در این مسیر توانسته است در نهایت خود را بعنوان فرهنگی نمادین با عناصر خاص خود برای دیگران معرفی نماید.
در این میان ورود دین مبین اسلام به سرزمین ایران بعنوان بزرگترین رخداد تاریخی برای بررسی فرهنگ و تمدن ایرانی و از جمله هنر ایرانی بسیار حائز اهمیت است بطوریکه از آن زمان به بعد در اکثر محافل علمی، مطالعات مربوط به حوزه های ایرانشناسی به دو دوره پیش و پس از اسلام تقسیم بندی گردید.
اما در این میان نکته قابل توجه و ارزشمند برای مطالعه بسیاری از اندیشمندان و نیز فرهنگ شناسان آن است که فرهنگ اسلامی از یکسوی به لحاظ روح الهی و محتوای انسانی آن به سرعت در بخش اعظمی از فرهنگ ایران باستان نفوذ کرد و از سوی دیگر در همزیستی و امتزاج با این فرهنگ و بهره مندی از سابقه تمدن ساز ایرانیان فرهنگ پربار ایرانی اسلامی را شکل داد که صاحب نوآوری و خلاقیتی جدید در تمام عرصه های فرهنگی گشت.
از همین روی است که تا به امروز نیز هر زمان صحبت از فرهنگ ایران می شود از یکسوی به شکل نهادینه و بسیار موثر در آن عنصر دین اسلام متبلور است و از سوی دیگر از جانب محققان بعنوان یک فرهنگ خاص بدان نگاه می گردد. در این میان زیرمجموعه های این فرهنگ از جمله هنر نیز از این امتزاج فرهنگی بی بهره نبود و شکوفایی خاصی در آن نمایان گردید که در ادامه آن، تاریخ هنری جهان خصوصا از قرن نهم میلادی با شگفت و تحسین بسیار، شاهد بروز خلاقیتهای پرثمر ایرانیان می شود كه هم در تحول معنای هنر و هم در كاربرد آفرینش هنری بیانی تازه و شكل و نگاهی نوین را در عرصه هنر جهانی آشكار می سازد.
از آنجایی که درچهارچوب روابط بین فرهنگی میان کشورها، هنر را نوعی زبان انديشيدن می توان برشمرد كه از طريق اين نظام زباني به بازنمايي بخش قابل توجهی از واقعيت های فرهنگی جوامع پرداخته می شود، بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در ادامه دیگر فعالیتهای خود به منظور کمک در ایجاد شناختی واقع بینانه و صحیح از فرهنگ ایران اینک با معرفی یکی دیگر از مهمترین بخش های این فرهنگ یعنی هنر این سرزمین برای مخاطبان آلبانیایی زبان، کتاب حاضر با عنوان "هنر ایرانی اسلامی" را عرضه نمود. این کتاب نمایه ای است از سیر تاریخ هنر در ایران زمین از دوران باستان تا تبلور شکوه اسلامی در آن و ادامه دار تا به امروز که اطلاعات کامل و مستندی را از این سیر تاریخی همراه با تاثیرگزاری آن بر هنر برخی دیگر از کشورهای جهان بازگو می نماید. امید است انتشار این کتاب که در راستای تحکیم دوستی میان دو ملت ایران و آلبانی انجام پذیرفته است افق های تازه ای در این مسیر نمایان سازد."


1388/04/29    /    شماره : ٥٣٧٧٤٦    /    تعداد نمایش : ١٣٣٥