جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 729446
 بازدید امروز : 92
 کل بازدید : 1798609
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.8906
ساعت
اخبار > برگزاری سمینار " عدالت از منظر امام خمینی (ره)"


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار " عدالت از منظر امام خمینی (ره)"

چهارشنبه 13 خردادماه سالجاری سمینار علمی- فرهنگی " عدالت از منظر امام خمینی (ره)" به مناسبت بیستمین سالگرد رحلت ملکوتی امام (ره) از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید در هتل بین المللی تیرانا برگزار گردید.


در آغاز این نشست علمی فرهنگی که با حضور جناب آقایان اقبالی زارچ سفیر ج.ا.ایران در تیرانا، فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان، جمعی از اساتید دانشگاهی، رهبران برخی طریقتهای دینی، تنی چند از اعضای آکادمی علوم آلبانی و سایر علاقمندان به شخصیت امام خمینی (ره) انجام پذیرفت فیلم مستند " امام روح الله خمینی (ره)" که از سوی این نمایندگی به همین مناسبت به زبان آلبانیایی تهیه گردیده بود برای حاضران نمایش عمومی داده شد.
 در این فیلم کوتاه 30 دقیقه ای نکات برجسته ای از حیات امام خمینی (ره) تا دوران وفات ایشان به نمایش گذاشته شد که برای حاضرین بسیار نو و گیرا بود.

در بخش نشست علمی این سمینار نیز چهار سخنرانی مرتبط با موضوع این سمینار ایراد گردید.

در سخنرانی آغازین سفیر کشورمان با معرفی امام خمینی (ره) بعنوان معمار ج.ا.ایران بر نقش سازنده ایشان در رهبری انقلاب اسلامی ایران و نیز ویژگی های شخصیتی و رهبری وی و تاثیرگزاری آن نه تنها در ایران بلکه در بیداری اسلامی در جهان و زنده شدن اسلام ناب اشاره نمود.

آقای اقبالی همچنین به گستره افق دید امام (ره) و وقوف وی به واقعیات جهان از جمله پیام ایشان به میخائیل گروباچوف رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مبنی بر فروپاشی نظام کمونیسم و آینده آن اشاره کرد.
در ادامه دکتر "بدری بلوکو" از جمله سرشناسان حوزه اسلام در آلبانی در سخنانی با اشاره به شخصیت امام (ره) و نکات برجسته در زندگی ایشان در خصوص موضوع عدالت و نگاه صحیح امام (ره) بدان مطالبی را ایراد نمود. وی همچنین در سخنان خود به پیشرفتهای جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن در حوزه های مختلف فرهنگی ، علمی و نیز اقتصادی با آمار اشاره داشت.

سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی بعنوان سخنران بعدی مطالبی را پیرامون اندیشه های امام خمینی (ره) و نقش آن در تقابل با سایر اندیشه های رایج در اواخر قرن بیستم و تفوق معنایی آن بر آنها اشاره نمود و از جمله بر مفهوم عدالت از نگاه امام خمینی (ره) در مقایسه با دیگر آراء جهانی در این حوزه بیاناتی ارائه کرد. آقای فلاحت پیشه در سخنان خود با بیان آنکه جدای از "ایسم" های رایج مارکسیسم یا لیبرالیسم در اواخر دهه 70 میلادی جریان دیگری با شعار نه شرقی و نه غربی بر مبنای اندیشه های  امام روح الله خمینی (ره) در نقطه ای از این جهان در حال شکل گیری بود که ثمره آن در تشکیل ج.ا.ایران خود را به جهانیان معرفی نمود.

وی  آراء و اندیشه های امام خمینی (ره) را برگرفته از آموزه های الهی و امتزاج یافته با عناصر فرهنگ ایرانی برشمرد که گذشته از اثرگزاری آن در حوزه اندیشه سیاسی در بسیاری از حوزه های دیگر خصوصا فرهنگی واجتماعی بیانی مستقل و متمایز از دوجریان فکری پیشین را داشت بگونه ای که این نوع تفکر در تعریف از عدالت و فضای مفهومی آن نیز بی اثر نبود. سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در بخشهای دیگری از سخنان خود افزود انقلاب اسلامی ایران بعنوان بزرگترین انقلاب اجتماعی قرن گذشته به رهبری امام خمینی (ره) پیش از آنکه انقلابی به مفهوم سیاسی باشد انقلابی با مفهوم تغییرات سترگ ارزشی و فرهنگی و بیان کننده تعابیر جدیدی از مفاهیم موجود در حوزه فرهنگ و اجتماع بود.
از دیگر برنامه های این سمینار رونمایی از کتاب تازه منتشر شده نظریه عدالت در برگیرنده آراء و اندیشه های امام خمینی (ره) به زبان آلبانیایی بود که از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان به همین مناسبت انجام پذیرفته بود. در همین راستا آخرین سخنران این سمینار آقای دکتر "جورج سینانی" استاد فلسفه در دانشکده فلسفه دانشگاه تیرانا بود که بیانات مبسوطی در خصوص مبحث عدالت و این کتاب ایراد نمود.

وی با اشاره به دیگر نظریات رایج در خصوص عدالت که از سوی فلاسفه و اندیشمندان مطرح در این حوزه از جمله سقراط و افلاطون بیان شده است به درک صحیح و قابل پذیرش امام (ره) از عدالت و تعریف بجایی که ایشان از این مفهوم ارائه داده اند اشاره کرد و بیان امام خمینی (ره) در خصوص عدالت را معنایی جدید دانست که فضایی از عدالت را ترسیم می کند که خوانندگان این کتاب در مقایسه آن با دیگر تعاریف از عدالت آنرا کاملا پذیرا هستند.

شایان ذکر است امسال به مناسبت بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی در تلاشی مضاعف گذشته از تنوع برنامه ارائه شده شامل تهیه و نمایش فیلم و نیز رونمایی کتاب نظریه عدالت در کنار سخنرانی های علمی فرهنگی پیرامون شخصیت امام (ره) به شکل قابل عرضه ای کیفیت و محتوای پیام ارائه شده در این سمینار و نیز ارائه آن در افکار عمومی کشور میزبان را مورد توجه قرار داده بود.


1388/03/14    /    شماره : ٥٣٦٣٠١    /    تعداد نمایش : ٨٢٢