يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 780407
 بازدید امروز : 124
 کل بازدید : 1922686
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.6094
ساعت
اخبار > انتشار کتاب "نظریه عدالت"با نگاهی بر اندیشه های امام خمینی (ره)" به زبان آلبانیایی


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب "نظریه عدالت"با نگاهی بر اندیشه های امام خمینی (ره)" به زبان آلبانیایی

به همت نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید امسال همزمان با بیستمین سالگرد رحلت ملکوتی امام خمینی (ره) کتابی تحت عنوان نظریه های عدالت به زبان آلبانیایی ترجمه و به زیور طبع آراسته گردید.
این کتاب که از سوی انتشاراتی معتبر گرافون به چاپ رسیده است دربرگیرنده آراء اندیشمندان مختلف در این حوزه است با نگاهی ویژه بر اندیشه های امام خمینی (ره) در این خصوص ضمن ارائه مطالعه ای مقایسه ای نگاهی تازه نسبت به مفهوم عدالت را برای خوانندگان خود نمایان می سازد.
در مقدمه این کتاب به قلم شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی آمده است ".. کاربرد برخي‌ از واژه ها و مفاهيم ‌، سابقه‌اي‌ به قدمت کهن ترین جوامع بشری دارند و در واقع‌ همراه با شروع اولین اجتماعات انسانی و شکل گیری روابط اجتماعی میان افراد آن ، این مفاهیم نيز شکل گرفته و معنا پیدا کردند. از آنجایی که مبحث عدالت يكي‌ از اساسي‌ترين‌ مباحث ‌در حوزه‌ علوم‌ انساني‌ و حتی ورای آن در زندگی روزانه است‌ از ديرباز مفهوم آن مورد توجه‌ انديشمندان‌ در حوزه‌هاي‌ گوناگون فكري‌ قرار گرفته است و هنوز هم‌ داراي‌ جاذبه‌هاي‌ فراوان‌ می باشد…   شاید در اواخر قرن بیستم دو جریان فکری مارکسیسم و لیبرالیسم بیشترین تاثیر را بر افکارسازی جهانیان از مفاهیم زندگی روزانه شان داشتند از سوی دیگر در همان زمان یعنی اواخر دهه 70 جریان دیگری جدای از " ایسم" های رایج مارکسیسم یا لیبرالیسم با شعار نه شرقی و نه غربی بر مبنای اندیشه های  امام روح الله خمینی در نقطه ای از این جهان در حال شکل گیری بود که ثمره آن در تشکیل ج.ا.ایران خود را به جهانیان معرفی نمود.
 آراء و اندیشه های امام خمینی (ره) برگرفته از آموزه های الهی و امتزاج یافته با عناصر فرهنگ ایرانی گذشته از اثرگزاری آن در حوزه اندیشه سیاسی در بسیاری از حوزه های دیگر خصوصا فرهنگی واجتماعی بیانی مستقل و متمایز از دوجریان فکری پیشین داشت. این نوع تفکر در تعریف از عدالت و فضای مفهومی آن نیز بی اثر نبود.
از همین روی و به خاطر شناساندن معنای این مفهوم همیشه مورد استقبال و مورد اقبال جهانی و البته اینبار متفاوت از نگاهی که تاکنون جهانیان بدان داشته اند بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی کتابی با عنوان نظریه های عدالت که دربرگیرنده مهمترین آراء و نظریات اندیشمندان مختلف در این حوزه می باشد را به چاپ رسانیده است با این ویژگی که در کنار آنها با ارائه دیدگاهی نوین و نگاهی نو به مفهوم عدالت برگرفته از اندیشه های امام خمینی (ره) تصوری از عدالت را برای خواننده پدید آورد که شاید تاکنون و بدین شکل بدان نگاه نمی کرده است…. "
شایان ذکر است این کتاب با توجه به ویژگی های خاص خود از جمله جنبه علمی و دانشگاهی آن گذشته از سودمند بودن برای خوانندگان علاقمند به این موضوع می تواند بعنوان یکی از منابع آموزشی در محافل دانشگاهی و علمی مناطق آلبانیایی زبان راه خود را بازنماید و در آینده نزدیک از طریق شبکه توزیع کتابهای این نمایندگی که پیشتر بستر آن آماده گردیده است وارد شبکه توزیع کتاب در آلبانی می گردد.


1388/03/09    /    شماره : ٥٣٦٠٢٥    /    تعداد نمایش : ٩١٠