دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 797548
 بازدید امروز : 506
 کل بازدید : 1965557
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1406
ساعت
اخبار > معرفی دانشمند ایرانی "محمد زکریای رازی"در روزنامه های صبح آلبانی


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی دانشمند ایرانی "محمد زکریای رازی"در روزنامه های صبح آلبانی

روزنامه های صبح "تلگراف" و "متروپول" آلبانی در شماره روز شنبه 6 سپتامبر سالجاری با درج مطلبی در خصوص محمد زکریای رازی پزشک ، فیلسوف و شیمی دان ایرانی ضمن معرفی وی گوشه هایی از خدمات او به جهانیان و کشفیات حیاتی وی که تا به امروز دنیای بشریت از آن بهره می برد را معرفی نمودند.

در این نوشتار همراه با درج تصویری از وی به گفته جرج سارتن، پدر تاریخ علم اشاره گردیده است که گفته است رازی بزرگ‌ترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود.
 این دانشمند ایرانی از آن‌جا که کتاب‌های خود را به زبان عربی می‌نوشت، نزد غربیان به جالینوس عرب نیز مشهور بوده‌است. او از زمرهٔ پزشکانی است که بعضی از عقاید وی در درمان طب امروزی نیز به‌کار می‌رود.
در این نوشتار به شکل ویژه از رازی بعنوان بنیانگزار علم شیمی نوین نام برده شده است که برخی از خدمات وی به جهانیان مانند کشف الکل ، ساخت اسید سولفوریک، اسید کلریدریک ، استات مس، آرسنیک ، اسید سیتریک و  داروهای آلکالوئیدی به شکل برجسته بیان شده است.
شایان ذکر است این مطلب به همت نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی که با عنوان بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی در این کشور فعالیت می نماید در راستای اعمال دیپلماسی عمومی ج.ا.ایران در منطقه و در تعامل با مطبوعات این کشور به چاپ رسیده است.
در این نوشتار در روزنامه های طراز اول آلبانی با معرفی یکی دیگر از مشاهیر ایران اسلامی و پیوند آن با ارزشهای جامعه میزبان تلاش گردیده خدمات ایرانیان به جهانیان در افکار عمومی یادآوری و پاس داشته شود.


1387/06/22    /    شماره : ٥٢٦٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٨٢٣