جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 796818
 بازدید امروز : 505
 کل بازدید : 1963566
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.7656
ساعت
اخبار > مصاحبه روزنامه تلگراف با نماینده فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه روزنامه تلگراف با نماینده فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی

روزنامه تلگراف در شماره صبح پنجشنبه 3 مرداد سالجاری در صفحه 18 با اختصاص یک صفحه کامل، مصاحبه خبرنگار بخش فرهنگی این روزنامه با آقای رضا کرمی نماینده فرهنگی ج.ا.ایران در آلبانی و رئیس بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی را به چاپ رساند.

آقای کرمی دراین مصاحبه با اشاره به مدت زمان حضور خود در آلبانی آن را تجربه ای ارزشمند دانستند که از یکسوی موجبات آشنایی با فرهنگ ، فلسفه و ارزشهای این سرزمین از نزدیک را فراهم آورد و از سوی دیگر فرصتی مهیا ساخت تا با تکیه بر نقاط مشترک دو فرهنگ ایران و آلبانی در راستای تقویت روابط فرهنگی این دو کشور گامهای موثر و اثربخشی برداشته شود. ایشان با اشاره به جایگاه و شخصیت براداران فراشری در این کشور و با تاکید خاص بر نعیم فراشری شاعر مسلمان و فارسی گوی آلبانی وشخصیت ملی میهنی این سرزمین از وی بعنوان نقطه قوت و آغاز فعالیت فرهنگی خود در این کشور یاد نمودند.
نماینده فرهنگی کشورمان در بخشی از مصاحبه خود در این رابطه ابراز داشتند: " من با اعتقاد می گویم که کار خود را با نعیم شروع کردم و از آن بسیار الهام گرفتم" .
آقای کرمی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر چگونگی شکل گیری کتابخانه ای از متون ایرانی به زبان آلبانیایی با توجه به گستره این حوزه در کارنامه بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ابراز نمودند این کتابخانه به سرعت در آلبانی شکل گرفت و بخاطر استقبال جامعه فرهنگی آلبانی توانی مضاعف حاصل شد و بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی توانست در طی سالیان اخیر آثار متعددی از ادبیات فارسی و عرفانی ایران زمین را برای مخاطب آلبانیایی زبان ترجمه و به بهترین شکل ارائه نماید.
آقای کرمی در صحبتهای خود افزودند این بنیاد با توجه به فعالیتهای ارزشمندی که طی این سالها در کشور آلبانی در راستای تقویت دوستی دو ملت ایران و آلبانی انجام داده است اکنون بدان بالنده است و تاثیر این فعالیتها در این کشور نمایان است و من از آن احساس سرافرازی می کنم.
 ایشان ادامه دادند من اکنون دوستان فراواني در آلباني پيدا كرده ام و بنياد فرهنگی سعدي شيرازي در تيرانا امروز بعنوان خانه دوم اعضاي آكادمي علوم آلباني، محققين، استادان، دانشگاهیانی همچون یورگو بولو، امیل لافه، رجب ميداني، شعبان سيناني و شاعرانی همانند دیترو آگولي، جواهر اسپاهيو و دوری چيريازي و بسیاری دیگر از اهل فرهنگ و ادب می باشد (تمامی این افراد از برجستگان جامعه فرهنگی و علمی آلبانی و شناخته شده در تمامی محافل آکادمیک هستند).
همچنین نماینده فرهنگی کشورمان به فصلنامه علمی فرهنگی پرلا از منشورات این نمایندگی اشاره داشته و “پرلا” را فصلنامه ای که به روی كليه محققين، منتقدين و خبرنگاران آلباني باز می باشد نام بردند.
 در این مصاحبه خبرنگار روزنامه به کسب عنوان شهروند افتخاری فراشر از سوی آقای رضا کرمی و نیز دریافت لوح قدردانی از سوی بابا رشاد باردی رهبر جهانی مسلمانان بکتاشی که اخیرا صورت گرفت اشاره نمود و نماینده فرهنگی کشورمان نیز هر دو این موارد را نشانی از موفقیت های فرهنگی و به ثمر نشستن تلاشهای انجام گرفته از یکسوی و نمایشی از بسط و تقویت روابط فرهنگی میان دو کشور دانستند.


1387/05/07    /    شماره : ٥٢٥٢٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٦٥