دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 797573
 بازدید امروز : 550
 کل بازدید : 1965601
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.0313
ساعت
اخبار > روزنامه تلگراف آلبانی :جشن روز بهار در آلبانی و نوروز ایرانی


  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه تلگراف آلبانی :جشن روز بهار در آلبانی و نوروز ایرانی

روزنامه صبح تلگراف چاپ تیرانا در شماره روز 24 اسفند 1386 خود همزمان با روز برگزاری جشن بهار در آلبانی مصاحبه ای را با آقای شهروز فلاحت پیشه کارشناس نمایندگی فرهنگی کشورمان در آلبانی درصفحه ویژه این روز در این روزنامه همراه با تصویری از سفره هفت سین ایرانی به چاپ رسانید.
 در این مصاحبه که به مناسبت روز بهار در آلبانی و وجوه اشتراک نوروز ایرانی با این رویداد فرهنگی در آلبانی انجام پذیرفته بود آقای فلاحت پیشه با بیان ویژگی های نوروز ایرانی و امتزاج روح طبیعت و معنویت دینی در آن و نیز  مبنای آغازین آن که بر اساس تقویم جلالی ایرانیان واعتدال بهارین که در فرهنگ ایرانی آن را آغاز بهار و دوباره زنده شدن زمین می دانند ، فلسفه نوروز باستانی ایرانیان و نکات برجسته در گرامیداشت آن را یاد آور شدند.
رسوم ویژه آماده شدن برای نوروز و نیز آداب و رسوم فرهنگی در شروع سال نو ایرانی و پس از آن از دیگر نکات چاپ شده در این مصاحبه بود.
توجه ایرانیان به گرامیداشت بهار و توجه ویژه بدان که در نوروز ایرانی ارزشی کاملا مشهود است و جشن بهار در آلبانی بعنوان یک رخداد فرهنگی نقطه ثقل گزارشگر این مصاحبه در ایجاد پیوند و وجه اشتراک فرهنگی میان دوملت ایران و آلبانی بود.
شایان ذکر است همه ساله روز 14 مارس در آلبانی که آن را بنام روز بهار می نامند و از روزهای بسیار مهم و مورد اقبال تمامی آحاد جامعه در این کشور است در تقویم رسمی تعطیل عمومی می باشد و مراسم و جشنهایی در شهرهای مختلف آلبانی خصوصا در نواحی جنوبی این کشور برگزار می گردد که مشابهت بسیار زیادی با شب چهارشنبه آخر سال و نیز روز سیزده فروردین ایرانی دارد.
در آلبانی در روز بهار جمع کثیری از مردم به کوه و دشت می روند و در شهرها نیز جشنهایی برپا است . همچنین در مناطقی نظیر شهر الباسان با آتش زدن بوته و چوب و آتش بازی به شادی می پردازند.
در این کشور تصور بر این است که آغاز بهار از روز 14 مارس (24 اسفند) می باشد و دولت آن را بعنوان یک ارزش در فرهنگ خود،  وارد تقویم رویدادهای فرهنگی کشور نموده و تعطیل رسمی اعلام کرده است .

 


1387/04/10    /    شماره : ٥٢٤٣٩٣    /    تعداد نمایش : ٩٧٨