پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠

صفحه اصلی|فارسی|العربیة|English
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری وبینار قضیه فلسطین؛ چشم‌اندازی از عمان

سید علی موسوی‌زاده در وبینار «قضیه فلسطین؛ چشم‌اندازی از عمان» گفت: موضوع آزادی قدس شریف و فلسطین اولویت امت اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با شدت حملات ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین به ویژه در نوار غزه و واکنش‌های جهانی در محکومیت این حملات، وبیناری با عنوان «قضیه فلسطین؛ چشم‌اندازی از عمان» با حضور اندیشمندان عمانی و فعالان دانشگاهی و فرهنگی در کانال اینترنتی اُنس به صورت زنده برگزار شد.

در این وبینار که سید علی موسوی‌زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت، سخنرانان با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری اشغالگری فلسطین توسط صهیونیست‌ها، به بررسی شیوه لازم برای واکنش و دفاع از حقوق ملت مظلوم فلسطین و موضع‌گیری عمان در حمایت از فلسطین پرداختند.

علی الریامی، رییس بخش تاریخ دانشکده ادبیات و علوم اجتماعی دانشگاه سلطان قابوس در این وبینار با ارایه سخنانی درباره تاریخچه حضور یهودیان و شکل گیری جنبش صهیونستی در فلسطین، تأکید کرد: موضوع فلسطین خارج از تقسیماتی است که توسط قطعنامه سازمان شکل گرفته باشد بلکه یک مسأله وجودی و اعتقادی در حافظه امت اسلام است.

وی ضمن تشریح شواهد و روایات تاریخی و باستان شناسی و بررسی حضور ادیان آسمانی در سرزمین فلسطین، گفت: کسانیکه  رژیم امروزی را در فلسطین کمک کردند تا به اشغالگری این سرزمین بپردازد استعمار غربی و با حمایت اروپا و آمریکا است که تلاش کرده‌اند مقدرات کشورهای منطقه را در دست گیرند اما هرگاه که امت بتواند علیه این رژیم و جنایت‌های آن وحدت و انسجام یکپارچه‌ای اتخاذ کند، قطعا آنها را نابود خواهند کرد.

بدر العبری، پژوهشگر مطالعات دینی در وزارت اوقاف و امور دینی عمان نیز در این برنامه با ارائه مطالبی درخصوص صهیونیسم و مسالله دولت بین یهودیت و مسیحیت از طریق متن دینی، تولد دولت رژیم صهیونیستی را خارج از موازین تاریخی، علمی و انسانی دانسته و بر ضرورت کار بر روی چند موضوع اصلی از جمله هویت ملی و مذهبی فلسطین و عربی به ویژه مدافعان اسلامی، مسیحی، آشوری و یهودی در حمایت از فلسطین و موضوعات انسانی در جامعه جهانی تأکید کرد.

در ادامه، خمیس العدوی، رییس انجمن ادبی عمان طی سخنانی درباره گفتمان انسانی در قضیه فلسطین، به فراگیری رسانه‌های دیجیتال و ارتباطات اجتماعی در جهان معاصر اشاره کرد و گفت: نخبگان و فعالان سیاسی و اجتماعی می‌بایست گفتمان خود را در حمایت از قضیه فلسطین به سمت همه بشریت با زبان و فرهنگ مناسبشان سوق داد.

وی افزود: این گفتمان می‌تواند با بهره مندی از پشتیبانی یک چشم انداز حقوقی جهانی و منشور حقوق بشری شکل گرفته و یک گفتمان یکپارچه انسانی را با ابزارهای قوی و چشمگیر سینما و فرهنگ با هدف آزادی فلسطین به کار گرفت.

سلطان العیسایی، پژوهشگر تاریخ و مطالعات اجتماعی نیز در این برنامه به مواضع عمان در حمایت از آرمان فلسطین پرداخت و تأکید کرد:  عمان همواره از آرمان فلسطین و حقوق این ملت برای تشکیل دولت مستقل حمایت کرده است و از هر گونه راه حل عادلانه برای برقراری دولت فلسطینی استقبال کرده است.

موسوی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان در مسقط نیز در سخنانی، با اشاره به تلاش دشمنان در انحراف اذهان امت اسلامی از موضوع قدس و فلسطین، خاطرنشان کرد: حوادث سال‌های گذشته در جهان عرب و اسلام ثابت کرده است که تلاش‌ها برای انحراف اذهان امت اسلامی و خارج کردن موضوع فلسطین از اولویت اصلی به دیگر اولویت‌ها انجام شده است.

وی افزود: اما اقدامات خطرناک و جنایت کارانه رژیم صهیونیستی در قدس شریف و علیه مردم مظلوم فلسطین، موضوع آزادی قدس شریف و فلسطین باعث تقویت این اولویت در امت اسلامی شده است.

 

این برنامه که به مدیریت خانم امامه اللواتيه، نويسنده و اديب عمانی برگزار شد، 125 دقیقه به طول انجامید.


١٦:٤٥ - 1400/03/11    /    شماره : ٧٦٩٨٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج