جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠

صفحه اصلی|فارسی|العربیة|English
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوهای دینی تأکیدی بر همبستگی ادیان است.

حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخيری در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی اتریش در تهران گفت: گفت‌وگوهای دینی با تكيه بر ارزش‌های مشترك، تأکیدی بر همبستگی ادیان در جهت تعالی و آرامش برای بشریت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، استفان شولتز، سفیر اتریش در تهران به همراه خانم باربارا گروسه، رایزن فرهنگی جدید اتریش در تهران با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخيری، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های این سازمان دیدار گفت‌وگو کردند.

اين ديدار به منظور رايزني در خصوص برگزاري دور هشتم گفت‌وگوی دینی جمهوري اسلامي ايران و اتريش، انجام شد.

استفان شولتز در سخنانی، با اشاره به تاريخ تمدنی ایران و اتریش اظهار کرد: تاريخ گفت‌وگوی ايران و اتريش 25 ساله است و همواره در اين گفت‌وگوها به مفاهيم دينی اشاره شده است.

سفیر اتریش در تهران با تأکید بر اینکه هم‌افزایی در گفت‌وگوهای دینی، اثربخشی را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: ایران و اتریش باید با ایجاد نقشه راهی به طور مشترک این گفت‌وگوها را در سطح بالاتری عملیاتی کنند.

وی بر لزوم تداوم گفتگوهای دینی بین دو کشور تأکید کرد و از آمادگی مرکز تحقیقات ادیان دانشگاه وین برای انتشار آثار و سخنرانی‌های دور‌ه‌های‌ گذشته این گفت‌وگوها خبر داد.

استفان شولتز اضافه کرد: همكاری ایران و اتریش در زمینه گفت‌وگوهای دینی باید در ساختاری نظام‌مند تعریف شود.

وی در پایان سخنانش، با اذعان اينكه گفتمان ايران و اتريش بسيار قديمي است، پیشنهاد داد: موضوع بعدی گفت‌وگوی دینی دو کشور بر مبنای تعامل و بازنگری گفت‌وگوهای دینی در طول 25 سال گذشته تعیین شود.

توجه به فرهنگ؛ اصلی‌ترین نیاز امروز جامعه

حجت‌الاسلام تسخيری در این دیدار، گفت‌وگوهای دینی را ضرورتی مهم در جهان معاصر دانست و گفت: مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها متولی اصلی برگزاری برنامه‌ها و نشست‌های تخصصی با ادیان مختلف است که با برنامه ریزی دقیق انجام شده، امکان بهره برداری از این فرصت برای دستیابی به اشتراکات دینی به دست می‌آید.

رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: در شرایط امروز جهان که دشمنان دین دنبال ارائه تصویری غیر واقعی از دین برای ایجاد بی ثباتی و ناامنی در جهان هستند، گفت‌وگوهای دینی تأکیدی بر همبستگی ادیان در جهت تعالی و آرامش برای بشریت خواهد بود.

وی ادامه داد: در جلسات گذشته، موضوع «نقش دین در جوامع؛ تحولات تاریخی و نگرش‌های معاصر» برای دور هشتم گفتگوهای دینی بین ایران و اتریش مورد بررسی قرار گرفته است، اما متأسفانه برگزاری این دور از گفت‌وگوها با پیدایش ویروس کرونا در جهان، به تعویق افتاد.

حجت‌الاسلام تسخيری عناوین مقالات اتریش را «از همکاری تا تضاد، راهکارهایی برای شکل دهی به روابط جهانی مسیحی، دین در فلسفه روشنگری؛ پیامدها و بازنگری‌ها، دین در برابر نوگرایی؛ نمونه کاتولیک گرایی، دین و مشروط گرایی، در باب دنیاگرایی/ سکولاریسم، خداشناسی سیاسی در مدرنیته (نوگرایی)؛ رهیافت‌های مقایسه‌ای و سیر تاریخی رابطه دین و سیاست» برشمرد.

وی افزود: بحث اصلی ما در گفت‌وگوهای دینی ایران و اتریش، علمی بوده است تا بازگشت به متون مقدس دینی. همچنین، تأکید ما بر این است تا چالش‌های زمان امروز را بر مبنای اصول همکاری، احترام متقابل، تحمل و درک متقابل بررسی کنیم.

حجت‌الاسلام تسخيری با تأکید بر اینکه توجه به فرهنگ اصلی‌ترین نیاز امروز جامعه است، گفت: ما مسئوليت جهانی داريم و در اين نشست‌ها و گفتمان‌ها با ارائه ديدگاه‌های خود بايد به يك نظر متقابل از حقوق عالی انسانی برسيم تا از اين طريق صلح و عدالت در جهان محقق شود، امیدواریم با برنامه ریزی دقیق، همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه را پیش رو داشته باشیم.

در ادامه، خانم باربارا گروسه، رایزن فرهنگی جدید اتریش در تهران با ارایه گزارشی از فعالیت‌های این مرکز فرهنگی در دوران پیدایش ویروس کرونا، بر ضرورت توجه به نقش دین در بحران کرونا و تداوم گفت‌وگوهای دينی بین دو کشور تأکید کرد.

 


١٦:٤٥ - 1400/03/11    /    شماره : ٧٦٩٨٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج