پنج شنبه ٢٩ مهر ١٤٠٠

صفحه اصلی|فارسی|العربیة|English
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

در مادرید تأكيد شد؛ اشغال سرزمین‌های فلسطین نباید به فراموشی سپرده شود.

در چارچوب برگزاری بزرگداشت روز جهانی قدس که در محل حسینیه «جمعیت اهل البیت(ع) مادرید» برگزار شد، شرکت کنندگان تأکید کردند که بی‌ عدالتی اشغال سرزمین‌های فلسطین نباید به فراموشی سپرده شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این مراسم که با حضور بسیاری از ایرانیان و شیعیان مقیم مادرید از کشورهای عراق، پاکستان، اقغانستان، سوریه ... و نیز اسپانیایی‌های علاقه مند به گفتمان مقاومت همراه بود سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، رئیس جمعیت اهل البیت(ع) مادرید و ريیس انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران عرب اسپانیا سخنرانی کردند.

حسن قشقاوی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا به عنوان نخستین سخنران، سخنان خود را در دو بخش ارائه كرد. بخشی از آن را به چند خاطره شخصی از مساله فلسطین اختصاص داد و در بخش دوم به موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین پرداخت.

سفیر کشورمان گفت: اولین برخورد او با موضوع فلسطین در سن ۱۰ سالگی رخ داد. زمانی که او در یک کتابفروشی چشمش به کتابی با عنوان «داستان فلسطین» می افتد که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ترجمه کرده بوده است. سال ها بعد در دوران دانشجویی در دانشگاه فردوسی مشهد اخبار مربوط به قرارداد صلح کمپ دیوید به گوشش می خورد و از تلویزیون سخنان کارتر، بگین و سادات را دنبال می کند و با دوستان دانشجو درباره موضوع به بحث و گفتگو می نشینند. سال هایی که هنوز انقلاب اسلامی به وقوع نپیوسته است.

قشقاوی در ادامه خاطرات خود بیان كرد: پس از انقلاب اولین اقدام دیپلماتیک امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی، بستن سفارت اسرائیل در تهران و تحویل آن به نمایندگان فلسطینی بود. دعوت از یاسر عرفات برای حضور در ایران نیز یکی دیگر از اقدامات اولیه نظام اسلامی به شمار می رفت.

وي ضمن مرور حوادث مهم دیگری که در مسیر تاریخی تحولات رخ داده اند به جنگ‌های میان اعراب و اسرائیل، توافقات صلح و کنفرانس های مختلف اشاره کرد.

سفیر ایران در اسپانیا افزود: 30 سال پیش در همین شهر مادرید که امروز در آن مراسم روز قدس برگزار می شود کنفرانس صلح فلسطین برگزار شد. توافق اسلو چند سال بعد انجام شد و تا به امروز بارها و بارها چنین توافقات و اقدامات بین المللی رخ داده اند که نه آن جنگ ها و نه این توافق ها نتیجه ای برای مردم مظلوم فلسطین نداشته است.

قشقاوی سپس، تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۰۰میلادی را به عنوان یکی از نقاط عطف در این تاریخ برشمرد که مصادف است با اعلام طرح چهار ماده ای پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران که توسط مقام معظم رهبری ارائه شد و سپس سفیر وقت ایران در سازمان ملل آن را به طور رسمی به دبیرکل سازمان ملل تقدیم کرد و در این سازمان به ثبت رسید.

سفیر کشورمان در ادامه بخش‌هایی از این طرح را مرور کرد. وی گفت: عنوان این طرح «همه پرسی ملی در سرزمین فلسطین» بود و هدف از آن رفراندوم سراسری برای ایجاد زمینه ای جهت احقاق حق تعیین سرنوشت در میان مردم فلسطین.

قشقاوی در ادامه به تشریح طرح پرداخت و افزود: بند اول این طرح درباره حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین اجدادی خود است. امروز مطابق آمار حداقل ۵ میلیون نفر از فلسطینیان خارج از سرزمین خود زندگی می کنند و باید بتوانند به سرزمین خود بازگردند. بند دوم بر برگزاری همه پرسی در میان فلسطینی های اصلی تاکید می کند. منظور از ساکنان  اصلی فلسطین همه افرادی است که تا قبل از اعلامیه بالفور (اعم از مسیحی، مسلمان یا یهودی) در این کشور زندگی می کرده اند. بند سوم به تشکیل نظام سیاسی برآمده از رفراندوم اشاره دارد و بند چهارم نیز درباره تعیین تکلیف باقی ساکنان این سرزمین از سوی دولت منتخب است.

سفیر کشورمان در پایان صحبت های خود بر این موضوع تاکید کرد که مساله فلسطین تنها مساله سیاسی و مربوط به دولتمردان جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه شخصیت های مذهبی بلندپایه شیعه نیز بر این موضوع تاکید کرده اند که مثال اخیرش در دیدار آیت الله العظمی سیستانی و پاپ اتفاق افتاد و ایشان بر دفاع از حقوق ملت فلسطین تاکید کردند.

ایران بر ضرورت آزادی کلیه اراضی اشغالی فلسطین تأکید دارد

سخنران بعدی مراسم روز قدس «محمد مهدی احمدی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا بود. احمدی ابتدا ضمن اشاره به توجه همیشگی نظام جمهوری اسلامی ایران به مساله فلسطین از بدو ایجاد تا به امروز گفت که مساله فلسطین برای امام خمینی(ره) از مدت ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی موضوعیت داشت و پیروزی انقلاب صرفا باعث شد که بتوان به صورت رسمی و دولتی این مساله را در سطح بین المللی پیگیری کرد.

احمدی در ادامه به پیشرو بودن موضع ایران در نسبت با موضوع فلسطین اشاره نمود و گفت: ایران بر ضرورت آزادی کلیه اراضی اشغالی فلسطین تاکید دارد و این موضوعی است که حضرت امام به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با جدیت آن را پیگیری می کردند. به گونه ای که امام هرگونه سازش و مدارا با اشغالگران فلسطین را حرام دانسته و تاکید داشته اند که در موضوع آزادی فلسطین به عنوان «دارالاسلام» از اشغال «دارالکفر» هیچگونه مسامحه جایز نیست.

رایزن فرهنگی‌ ایران تاکید کرد که امام خمینی(ره) همیشه رمز پیروزی در این میدان را وحدت دانسته اند و ضمن دعوت از دولت های اسلامی برای متحد شدن در این جبهه، به جامعه فلسطین نیز توصیه کرده اند که آزادی تنها در پرتو مبارزات محقق می شود و فلسطینیان در صف اول این مباررزه و جهاد قرار دارند و دیگران باید به آنها کمک کنند. لذا فلسطین جز با مسلسل های متکی بر ایمان جوانان فلسطینی آزاد نخواهد شد.

احمدی در پایان سخنان خود تاکید کرد سیاست رژیم صهیونیستی همواره این بوده است که موضوع فلسطین کم رنگ شده و نهایتا به فراموشی برسد. اما با ابتکار امام خمینی مبنی بر نامگذاری روز قدس، هر ساله موضوع فلسطین به نوعی تازگی پیدا می کند و جوامع مختلف خصوصا مسلمانان را نسبت به اشغال فلسطین و ضرورت ازادسازی آن به فکر و تکاپو وا می دارد. به عبارتی اعلام روز قدس از سوی امام خمینی، در واقع خنثی کردن طرح فراموشی فلسطین از سوی اسرائیل بوده است. 

کشورهای عربی آرمان قدس را فروخته‌اند

در بخش بعدی مراسم «عبدالغنی المعمار» رئیس موسسه جمعیت اهل البیت مادرید در سخنانی به اهمیت شهر قدس برای همه مسلمانان اشاره کرد.

او گفت می توان به ویژگی های تاریخی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی این شهر پرداخت و درباره آن سخن گفت اما امروز لازم است پیش از هرچیز به اهمیت روز قدس که امام خمینی مبدع آن بود اشاره کنیم. روزی که خاطره قدس را برای مسلمانان جهان زنده می کند. خاطره شهری که اشغال شده است، شهری که هر روز در آن قوانین بین المللی و حقوق بشر نقض می شود.

عبدالغنی همچنین به تحولات یک سال گذشته در میان کشورهای عربی اشاره کرد و گفت در این سال ها مقاومت و مبارزه مسلمانان علیه اسرائیل و دفاع از فلسطین به سخت ترین دوران خود رسیده است. دلیل آن هم اقدامات یک سال اخیر کشورهای عربی و به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بوده است. عبدالغنی تاکید کرد به جز چند کشور عضو محور مقاومت، باقی کشورهای عربی متاسفانه تسلیم شده اند و آرمان قدس را به چیزهای دیگر فروخته اند. 

ایران تنها کشوری است که به صورت مستقل سیاست دفاع از فلسطین را پیگیری می‌کند

در بخش پایانی مراسم نیز «کمال حلاوا» فعال فلسطینی ساکن اسپانیا و رئیس انجمن نویسندگان و روزنامه نگاران عرب اسپانیا سخنانی را برای حضار بیان نمود.

او که در فضایی احساسی سخنان خود را بیان می کرد گفت کاری که امروز در فلسطین انجام می شود مشابه همان کاری است که اروپاییان پس از ورود به قاره جدید با سرخپوستان کردند. فلسطینیان امروز چه از سوی دولت های خود، چه از سوی دولت های حامی اشغالگری، چه از سوی همسایگان و چه سایر کشورهای عربی احساس فریب خوردگی دارند.

کمال حلاوا ضمن ترسیم وضعیت اشغالگری و آوارگی گفت تصور کنید کسی می آید و شما را از خانه و سرزمینتان بیرون می کند و می گوید تو باید بروی چون اینجا زمین من است زیرا آن را خدا به من داده است. در چنین وضعیتی و در حالیکه کشورهای عربی و دولت های دست نشانده آنان از فلسطین روی گردانده بودند، امام خمینی روز جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام کردند و فراموش نمی کنم که آن روز چطور شور و شوق و امید کشور ما را فرا گرفت و مردم فلسطین را خوشحال کرد.

حلاوا تاکید کرد که در تمام این سال ها جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بوده است که بدون اجبار و دور از سازش به صورت مستقل سیاست دفاع از فلسطین را در پیش گرفته است. درست بر خلاف بقیه کشورها به ویژه جهان عرب.

 

وي در پایان سخنان خود از حضار در جلسه خواست در این جنگ نابرابر به فلسطین کمک کنند. او گفت ما در اسپانیا زندگی می کنیم و نمی توانیم کار خیلی بزرگی انجام دهیم. اما کارهای کوچک شدنی اند. لطفا با دوستانتان، با همسایگان با آشنایان درباره این موضوع صحبت کنید. آنها را متوجه بی عدالتی بزرگی که دارد در سرزمین های اشغالی رخ می دهد بکنید. همین کارهای کوچک هم در جنگ امروز ما موثر هستند.


١٣:٣٩ - 1400/02/20    /    شماره : ٧٦٩٠١٠    /    تعداد نمایش : ١٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج