جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

چهل حدیث؛ پادکستی آلمانی درباره مبانی اسلام و باورهای مسلمانان

بازار پادکست‌ها امروزه در سراسر جهان داغ است. حتی در سال‌های اخیر، محبوبیت این سرویس‌های رادیویی اینترنتی تا جایی پیش رفته است که گروه‌های مذهبی و سیاسی نیز از آن برای رساندن پیام‌های خود به مخاطبان استفاده می‌کنند. شورای اسلامی آلمان نیز مدتی است که پادکستی با عنوان “ چهل حدیث” را به زبان آلمانی راه‌اندازی کرده است. مسئولان این شورا معتقدند که پادکست “چهل حدیث” می‌تواند بینش و آگاهی جوامع آلمانی‌زبان را درباره مبانی اسلام و باورهای مسلمانان افزایش دهد. سایت اسلامیک درباره دلایل و اهداف راه‌اندازی این پادکست با مورات گوموش، دبیرکل شورای اسلامی آلمان به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید: 

پادکست چهل حدیث با چه انگیزه‌ای و برای چه گروهی راه‌اندازی شده است؟

این پادکست با استفاده از کتاب “چهل حدیث” امام نووی تهیه شده است. در کتاب “ چهل حدیث” گزیده‌ای از کلام گهربار پیامبر اکرم (ص) آمده است. امام نووی در این اثر کوشیده تا با استفاده از منابع معتبر، بیانیات رسول اکرم (ص) را در موضوعات مختلف جمع‌آوری کند. هریک از احادیث این اثر، قاعده مهم و بزرگی از قواعد اسلام را بیان می‌کند. در مجموع، مباحث مختلفی از جمله زندگی دنیوی، آخرت، قوانین تجارت اسلامی، سفر، حقوق همسایگان و برخورد با کودکان در این احادیث مطرح شده است. بنابراین این پادکست برای همه کسانی که می‌خواهند با اسلام آشنا شوند، مفید است.

آیا این پادکست می‌تواند برای پیش‌برد زندگی مسلمانان در جامعه آلمان مفید باشد؟

بله، این پادکست تلاش می‌کند تا پیام‌های مهمی درباره زندگی روزانه مسلمانان و باورها و اعتقادات اسلامی ارائه دهد. از نظر من، چهل حدیث امام نووی می‌تواند به مسلمانان کمک کند تا راه مناسبی در زندگی انتخاب کنند. این احادیث منسوب به پیامبر(ص) و مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش هستند، اما در زمان کنونی نیز کاربرد دارند و می‌توانند اطلاعات مفیدی در اختیار مسلمانان قرار دهند.

چرا  احادیث را به عنوان موضوع اصلی پادکست انتخاب کرده‌اید؟

احادیث در درک اسلام، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. ما می‌خواهیم از طریق این پادکست، اهمیت احادیث در شناخت اسلام را به مخاطبان مسلمان و غیرمسلمان نشان دهیم. همچنین توضیحاتی که در این پادکست وجود دارد، به مخاطبان کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به احادیث پیدا کنند. برای بسیاری از علاقمندان به علوم اسلامی، حضور در سمینارهای علمی و کارگاه‌های آموزشی در حوزه احادیث، ساده نیست. بنابراین ما سعی کرده‌ایم در این پادکست، به روشی ساده، مخاطبان را با بخشی از احادیث مهم آشنا کنیم.

به نظر شما چه مباحثی باید در پادکست‌های مربوط به مسلمانان و اسلام مطرح شوند؟

به اعتقاد من، پادکست‌های اسلامی باید به معضلات اجتماعی و فرهنگی در قرن حاضر بپردازند. اسلام‌هراسی و نفرت‌پراکنی نسبت به مسلمانان در بسیاری از کشورهای اروپایی افزایش یافته و این مسئله موجب شده که مسلمانان در این کشورها با مشکلات زیادی روبرو باشند و بنابراین تهیه‌کنندگان پادکست‌ها باید به این مسائل بپردازند.

منبع:سایت اسلامیک

لینک مصاحبه: https://www.islamiq.de/2020/07/25/40-hadithe-geben-einblick-in-den-islam


٠٦:٤٣ - 1399/05/16    /    شماره : ٧٥٤٩٣٠    /    تعداد نمایش : ٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج