جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار بزرگداشت عید سعید قربان در افغانستان برگزار شد.

وبینار بزرگداشت از عید سعید قربان در افغانستان تحت عنوان "تفرقه و اختلاف علت اصلی شکست جهان اسلام؛ بغض‌ها، کینه‌ها و  تعصبات قومی و مذهبی باید قربانی شوند" به همت نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و با حضور اساتید دانشگاه‌های شهید ربانی کابل، الغیاث هرات و اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ برگزار شد.

در این وبینار موضوعاتی نظیر اهمیت عید سعید قربان از منظر اسلام ناب محمدی، نقش آن در وحدت امت اسلامی و چگونگی برگزاری مناسک حج در عصر کرونا بحث و گفتگو صورت گرفت.

دکتر محمد اسماعیل حقانی استاد دانشگاه الغیاث هرات طی سخنانی گفت: در عصری که رنج و مصیبت اصلی دنیای اسلام از تفرقه و اختلاف آب می‌خورد؛ سخن از وحدت و همبستگی نیاز مبرم جامعه است.

او افزود: آنچه باعث شکست جهان اسلام شده، کثرت کفار و قدرت آنها نیست، بلکه تفرقه و اختلاف بین خود مسلمانان است.  

مولوی دکتر حقانی دین اسلام را دین وحدت و اتحاد خواند و تاکید کرد که اکثر احکام اسلامی اگر درست اجرا شوند، نهادینه کننده وحدت اسلامی خواهند بود و بارزترین نمونه آن مناسک حج در عید سعید قربان می‌باشد.

به گفتۀ این کارشناس علوم دینی؛ پوشیدن لباس‌های یکسان، تراشیدن همگانی موی سر، تجمع منظم در یک مکان از سراسر دنیا در مراسم حج همگی بیان‌گر اهمیت وحدت و انسجام امت اسلامی‌ است.  

او همچنین اضافه کرد که تحکیم وحدت دستور صریح الهی بوده و مانند نماز و روزه بر هر مسلمانی فرض می‌باشد.  

به باور دکتر حقانی، اگر مسلمانان اختلافات جزئی را دامن نزنند و درک کنند که آنچه باعث تضعیف آنان شده، اختلاف و تفرقه است و صادقانه کنار هم بایستند؛ پیروز میدان خواهند بود و دیگر کفاری چون آمریکا نمی‌توانند بر آنها حکومت کنند.

این استاد دانشگاه، فرارسیدن عید سعید قربان را فرصت خوبی دانست و تاکید کرد که باید مسلمانان در این مناسبت بزرگ، بغض‌ها، کینه‌ها، تعصبات مذهبی و آنچه که باعث اختلاف و تفرقه بین آنان می‌شود را قربانی کنند.

وی در انتها دوباره، مصیبت‌های کشورهای اسلامی را از ناحیه اختلاف خواند و خاطرنشان ساخت که تبیین اهمیت وحدت و تبعات کشنده تفرقه از وظیفه‌های جدی علما، اساتید و نخبگان جامعه اسلامی است؛ که با اعیادی نظیر عید الضحی باعث خواهد شد مسلمانان به اصل اول خود که همان وحدت می باشد رجوع و بازگشت نمایند.

گفتنی است که در این وبینار پوهنیار نورالله حنیف استاد دانشگاه شهید ربانی و حجت‌الاسلام سید ابراهیم مرتضوی رئیس اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ نیز در رابطه با اهمیت عید سعید قربان از منظر اسلام و برگزاری مناسک حج در ایام کرونا صحبت و گفتگو کردند.

نورالله حنیف استاد دانشگاه استاد شهید ربانی در مورد اهمیت عید قربان از دیدگاه اسلام بیان داشت: اسلام دین کامل و جامع است و در همه بخش‌های زندگی برنامه دارد، عید قربان یکی از اعیاد مهم و بزرگ مسلمین به شمار می‌رود به نحوی که برخلاف بسیاری از اعیاد، مورد اختلاف نبوده و همه فرق اسلامی این روز را بعنوان عید بزرگ اسلامی گرامی می‌دارند.

به گفته وی، از جمله آموزه‌های اسلام برای تکامل و رشد انسان‌ها، ایثار از جان و مال در راه خداوند یگانه می‌باشد به این معنا که انسان، همه دارایی‌ها و امکاناتش را امانت الهی بداند که باید در طریق بندگی هزینه کند.

استاد حنیف همچنان علاوه کرد: قربانی کردن نیز نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی‌ها و جلوه‌ای از ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و رضای خداوند متعال می‌باشد.  

از سویی دیگر، حجت الاسلام سیدابراهیم مرتضوی، رئیس اتحادیه مکاتب شهر مزار شریف، از دیگر سخنرانان این وبینار بود که ضمن تبریک عید فداکاری، ایثار، اخلاص و عشق به مسلمین جهان، در مورد برگزاری مناسک حج در عصر کرونا اظهار داشت: حج یکی از فریضه‌های مهم الهی است که وجوب‌شان بستگی به شرایط خاص دارد.

وی افزود: یکی از شرایط وجوب حج امنیت در مال و جان انسان ‌است که اگر هر کدام از آنها فراهم نشود حج واجب نخواهد بود.


٠٨:٥١ - 1399/05/12    /    شماره : ٧٥٤٧٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج