يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 184771
 بازدید امروز : 175
 کل بازدید : 1627635
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.6874
ساعت
اخبار > خطر افراط گرایی اسلامی در آلبانی رو به افزایش است!


  چاپ        ارسال به دوست

خطر افراط گرایی اسلامی در آلبانی رو به افزایش است!

به گزارش روزنامه آلبانیایی "Shqiptarja" روز 20 ژانویه 2014، آقای فاتوس کلوسی، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی آلبانی مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آلبانی A1 در باره افراط گرایی اسلامی در این کشور  انجام داد که محتوای آن چنین است:
سوال:  لطفاً انگیزه های سازمان های افراطی در آلبانی در زمان ریاست شما بر سرویس اطلاعاتی کشور، بیان بفرمایید؟
تعداد کمی از این سازمان ها آلبانیایی بودند وظیفه ما اکتشاف محل هایی بود که افراط گرایان در آنها مخفی شده بودند. با توجه به اینکه از دنیای اسلام افراد زیادی برای ساخت مساجد، مدارس و غیره آمده بودند در میان آنها عناصری بودند که در تمام دنیا تحت تعقیب بودند. آلبانی برای آنها جای بسیار خوبی بود زیر که به دلایل ظاهراً انسان دوستانه از آنها استقبال شد.
سوال: تا چه سالی آنها در آرامش بودند؟
تعقیب آنها از سال 1995 آغاز گردید. اطلاعات در باره آنها توسط سرویس های خارجی از جمله آمریکایی، مصری و فرانسوی به ما می رسید و ما تنها این افراد را که در آلبانی حضور داشتند شناسایی کردیم و بعداً علیه آنها اقدام کردیم.
طی سالهای 1995-1996 در آلبانی مدارس اسلامی ساخته شد و تعداد زیادی از دانش آموزان این مدارس  برای ادامه تحصیلات به کشورهای اسلامی از جمله سودان، یمن و اندکی به سوریه رفتند. هر سه این کشور مسئله دار بودند. بعداز اتمام تحصیلات دینی این جوانان و برگشت آنها به آلبانی، مشکلات آغاز شدند و برخوردها و درگیری های آنها با اکثریت مسلمانان سنتی و ترک گرای آلبانی شروع شد. اسلام سنتی ترک گرای آلبانی میانه رو می باشد و این جوانان که از مشرق برگشته بودند از نظر عقیدتی و نظامی تدارک دیده بودند و آماده بودند که برای رسیدن به اهداف خود از زور استفاده نمایند.
سوال: اگر به اتفاق 11 سپتامبر نگاه کنیم، آیا می توانیم ادعا کنیم که آلبانی جزو برنامه های حملات افراط گرایان اسلامی بوده است؟
تروریزم بر اساس دین قد علم کرده است. اصل جهاد آنها یعنی رسیدن به اهداف از هر طریق ممکن می باشد. در آلبانی جوانانی هم بودند که این طرز تفکر و ایدئولوژی را جدی گرفتند.
سوال: به نام آخرت...؟
نه! به دلیل آخرت نیست شاید دلیل آن دست مزد باشد، نمی دانیم!
سوال: با توجه به  نتایج تحلیل های سرویس شما، افراط گرایی به دلیل علاقه مالی یا بر اساس شست و شوی مغزی و تلقین عقیدتی و مذهبی بوده است؟
هر دو مورد بودند. زیرا این گروه از فارغ التحصیلان جوانان آلبانیایی در کشورهای اسلامی با این هدف برگشتند که آنها از همه آمادگی بیشتری  نسبت به جریان سنتی اسلامی آلبانی برای زنده کردن اسلام و تبلیغ و گسترش این دین را داشتند. اسلامی گرایان اغلب از مناطق روستانشین و فقیر می باشند زیرا در بدبختی بزرگ شدند و روزهای خوب و زیبایی نداشتند و آن مقدار پول به عنوان دست مزد که می گیرند کمکی برای خانواده های خود می باشد. آلبانی هدف تروریزم نیست بلکه تروریست ها می خواهند اثر گذر باشند. آنها اگاه بودند که با از بین بردن برج های دو قلو، آمریکا را از بین نمی رود بلکه اثر تبعات آن بسیار بزرگ خواهد بود. آنها کشورهایی در نظر می گیرند که اقدامات آنها تاثیر داشته باشند.
سوال: علاوه بر این که آلبانی کشوری با اکثریت مسلمانان می باشد....
باید  گفت خیر، زیرا با توجه به تجربه آنها عملیات های خود را در کشورهای اسلامی انجام می دهند، همدیگر را می کشند.
سوال: این درگیری ها میان فرقه ها هستند نه میان ملت ها...
به هر حال قرآن اشتراک همه آنها است و اسلام ادعا دارد حکومت را به دست بگیرد در حالی که در غرب چنین نیست
سوال: پیشنهاد شما به دولت در باره شست و شوی مغزی و تلقین مذهبی این جوانان چی هست؟
مسئله اول شناسایی تعداد آنها می باشد، اگر تعداد آنها کم باشند دولت یک رفتاری در مقابل آنها نشان می دهد و اگر تعداد آنها زیاد باشد دولت رفتار دیگری نشان می دهد. تروریزم منطق ندارد و آنها خطری برای جامعه می باشند حتی اگر تعداد آنها کم باشد ولی متاسفانه روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود.
سوال: آیا در کوزوو کار ساخت تر است؟
کار در کشور بوسنی سخت تر می باشد زیرا در آنجا هنوز تعدادی از نظامیان سابق ایران هنوز این کشور را ترک نکرده اند. افراط گرایان هم در راه هم ببینید خودش را نشان می دهند. احتمال دارد یکی از 200 نفر افراط گرا باشد، یعنی 5/0 در صد جمعیت کشور. باید توجه داشته باشیم که افراطگرایی یک پدیده وارداتی به آلبانی می باشد. هیچ وقت در آلبانی اسلام استکباری نداشتیم، همیشه در طول تاریخ مسلمانان آلبانی به عنوان منطقی ترین، نرم ترین و مهربان ترین آدم ها بوده اند. اسلام امروز، وارداتی و کهنه می باشد از زمانی که نفت قیمت پیدا کرد.
سوال: از دست جامعه مدنی و دینی آلبانی برای جلوگیری از چنین پدیده چه بر می آید؟
داستان سوریه پوچ و مضحک و مربوط به آلبانی نیست. خداوند راضی نیست که عده ای از مسلمانان عده ای دیگری از مسلمانان را بکشند. جامعه مسلمانان آلبانی و جامعه مدنی آلبانی در این باره باید فعالترین نهاد ها باشند.

http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/fatos-klosi-po-rritet-rreziku-per-radikalizem-islamik-ne-shqiperi-196754.html


١٦:١٩ - 1392/11/13    /    شماره : ٦٠٧٧٧٢    /    تعداد نمایش : ١٤٧٣