يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی (49%)

42

خوب (12%)

10

متوسط (4%)

3

ضعیف (35%)

30


تعداد کل اراء :(85)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 645458
 بازدید امروز : 214
 کل بازدید : 1627674
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.8906
ساعت
اخبار > موسسه مطالعات ایرانشناسی فردوسی


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين موسسه دانشگاهی ایرانشناسی در آلبانی تاسيس شد

موسسه مطالعات ایرانشناسی فردوسی

چهارشنبه 14 مهرماه سالجاری در ادامه گسترش مناسبات فرهنگی دو کشور ایران و آلبانی و همسو با نکوداشت هزاره پایان سرایش شاهنامه فردوسی از سوی یونسکو در این سال، اساسنامه تاسیس اولین موسسه دانشگاهی و پژوهشی ایرانشناسی در آلبانی با عنوان "موسسه مطالعات ایرانشناسی فردوسی" به همت نمایندگی فرهنگی کشورمان و همکاری و مشارکت "دانشگاه مارلین بارلتی" در تیرانا به امضا رسید.
در مراسم امضای این اساسنامه که در آن شهروز فلاحت پیشه سرپرست نمایندگی فرهنگی کشورمان، آدریانا بربری معاون اجرایی دانشگاه مارلین بارلتی و تنی چند از اعضای هیات علمی این موسسه حضور داشتند طرفین ضمن ابراز خرسندی از این اقدام آکادمیک آن را نقطه شروعی برای طرح مباحث ایرانشناسی برای نخستین بار در سطح دانشگاهی در کشور آلبانی دانستند.
بر اساس این اساسنامه از سوی دانشگاه مارلین بارلتی مکانی در این دانشگاه بنام موسسه مطالعات ایرانشناسی فردوسی اختصاص گرفته است که دفتر کاری و مدیریتی این موسسه در آن واقع می باشد. شایان ذکر است توجه نمایندگی فرهنگی کشورمان در تاسیس این موسسه دانشگاهی در راستای تبدیل نمودن علاقه به ایرانشناسی در آلبانی از سطح عموم به سطح دانشگاهی و ارتقاء آن به یک رشته علمی همانند مواردی که در دیگر کشورهای اروپایی وجود دارد بوده است.
بر این اساس این موسسه در فصل کاری خود با همکاری اعضای هیات علمی آن،  برنامه های گوناگونی را در مسیر توسعه ایرانشناسی در آلبانی با همکاری نمایندگی فرهنگی کشورمان و دیگر موسسات فرهنگی و آموزشی این کشور به انجام خواهد رساند.
نمایندگی فرهنگی کشورمان امیدوار است طی دوره فعالیتی این موسسه این فرصت آموزشی در کنار دیگر فعالیتهای آن فراهم آید تا علاقمندان به ایرانشناسی از طریق این موسسه بتوانند از همتایان خود در ایران بورسهای ایرانشناسی را در اختیار گیرند و در نقطه مقابل دانشگاه مارلین بارلتی نیز بورسهایی مربوط به آلبانی شناسی برای علاقمندان و محققان ایرانی فراهم سازد.
شایان ذکر است در کشور ایران نیز تاکنون به شکل آکادمیک حوزه آلبانی شناسی شکل نگرفته است و امید است تاسیس این موسسه ایرانشناسی در آلبانی بتواند ضمن کمک به پیشبرد علائق ایرانشناسی در آلبانی موجب تهییج بخش های فرهنگی و آموزشی ایرانی در اقدامی مشابه برای شناخت آکادمیک آلبانی باشد که نتیجه آن قطعا در مسیر توسعه روابط فرهنگی دو کشور و شناخت متقابل و صحیح دو کشور از یکدیگر موثر خواهد بود و مطمئنا تجارب نمایندگی فرهنگی کشورمان در حوزه های مختلف فرهنگی طی سالیان حضور خود در آلبانی همیار و کمک ارزشمندی برای اینگونه همتایان ایرانی می تواند باشد.


٢٠:٢٠ - 1389/07/17    /    شماره : ٥٥٤٧١٣    /    تعداد نمایش : ٩٩٥